АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
София с най-голям спад на имотните цени
София е столицата в ЦИЕ с най-драстичен спад на цените на недвижимите имоти за 2009 година. Ценовите нива в столицата ни бележат понижение от над 22% спрямо предходната 2008 година, което отрежда на София челната позиция сред другите столици в региона, сочи анализ на консултантската компания ERA Европа, част от международна верига ERA®.
Най-големият български град заема трето място по спад в целия Стар континент. София отстъпва единствено на Дъблин и Лисабон, където цените на имотите са паднали съответно с около 26% и 24%. Следващи в подреждането на консултантската компания са Букурещ със спад от над 15%, както и Люксембург, Амстердам, Прага, Париж, Атина, които бележат по-умерено понижение - между 5% и 10%. Движението на цените на жилищата в швейцарската столица Берн пък е с положителен знак – там нивата са скочили с около 10% през 2009 спрямо 2008 година, сочи сравнителният анализ на ERA Европа.
“Повечето европейски страни достигнаха дъното през есента на 2009-та година”, сподели наблюденията на компанията Франсоа Ганьон, президент на ЕРА Европа. „Най-ясни са знаците за стабилизиране в страни като Испания, Франция, Германия, докато в Чехия, Румъния и Италия движението продължава да е с отрицателен знак. Най-слабо засегнати от кризата остават Скандинавските страни, Швейцария и Турция, като причините във всяка от тях са различни. Но навсякъде има една постоянна категория – по-ниско потребителско доверие и повече продавачи. Заедно с огромния обем от информация налична в интернет, пазарът на имоти става труден и все по-зависим от брокерите. А техният брой продължава да спада.”, допълва Ганьон.
България заема второ място в Европа по спад на цените в национален мащаб, показва доклада на ЕРА в оценката на този показател. По-съществено е било понижението единствено в Ирландия, където цените са паднали с над 20% за година според ERA Европа. По-ниски с 5% до 10% са били ценовите нива в Люксембург, Чехия, Франция, Холандия, Португалия.
Средната цена, на която са се търгували жилищата в страната ни, е била с около 18% по-ниска през 2009 спрямо предходната 2008 година.
„България е сред лидерите по спад, защото години наред заемаше челните позиции в класациите за ръст на цените на имотите.”, коментира Теодора Димитрова, изпълнителен директор на ЕРА България.”Добрата новина е, че през последните месеци в много европейски страни, както и у нас, цените се стабилизираха. Това означава, че перспективите за възстановяване на пазара са добри. Опасността, която стабилните цени крият, е в липсата на отстъпчивост у продавачите – те все по-често отказват да обсъждат първоначално оферираната цена, а купувачите разполагат с ясно определени сравнително ниски бюджети. Това изправя пазара пред риск от стагнация – близка до тази, на която бяхме свидетели в началото на кризата, когато продавачите не вярваха, че имотите им се обезценяват, а купувачите чакаха цените да паднат още. Надяваме се, че кризата е отрезвила всички участници диалогът между страните ще е по-лесен.”, допълва Димитрова
Страната ни е първенец в Европа по отношение на средния престой на жилищата на имотния пазар. Двойно е скочил периодът, в който даден имот в България е очаквал своя купувач през 2009 година и вече достига 12 месеца. Второто място в класацията по този показател заема Италия, като периодът, в който дадено жилище е престоявало на пазара в апенинската страна, се е удължил с около 70% през 2009 година спрямо 2008-ма. С приблизително 40% се е увеличил броят на дните, през които имотите в Холандия и Чехия са били със статута „продава се”, сочат данните на ERA Европа.
„Този показател отразява средният предстой на едно жилище, когато продавачите не търси бърза реализация на всяка цена.”, споделя Теодора Димитрова. „Основната причина периодът за продажба да нараства от 45 дни през 2007-ма година до близо 400 дни днес е в масовото строителство и предлагането на голям брой жилища, които не отговарят на търсенето на купувачите. В нашите агенции се случва двустайно жилище да бъде продадено в рамките на 5 дни, през които има над 20 огледа, докато обзаведени големи мезонети търсят новите си собственици повече от 18 месеца.”, разказва Димитрова. Имотните сделки
С близо 30% е спаднал броят на сключените през 2009 година сделки в България в сравнение с 2008 година. Малко над 217 000 транзакции са били осъществени през цялата минала година, докато през 2008-ма те са били 788 000 сделки.
Обемът на сключените в страната ни транзакции я поставя наред с Гърция, Румъния и Холандия, където понижението в реализираните обеми е аналогично. Челната позиция в това подреждане пък заемат Кипър и Ирландия. Броят на реализираните сделки в островната държава е паднал с близо 50%, а в Ирландия тази стойност е над 40%. Има държави, които отбелязват ръст в броя сделки, сочи сравнението на ЕРА. Това са Турция, която през 2009 година реализира с около 20% повече сделки в сравнение с 2008 година, и Швеция, която бележи ръст в обема на транзакциите от приблизително 5%. Лихвите по ипотечни кредити
България е европейската страна, отчела най-голям скок в лихвите по ипотечните кредити през 2009-та година. Страната ни отбелязва ръст от 2. Ръст в лихвите по жилищните заеми има и в Ирландия, Кипър, Румъния и Гърция.
„През последните месеци банките проявиха изключителна активност както в рекламирането на ипотечни кредити, така и в подобряване на условията по тях.”, коментира Теодора Димитрова. „Нашите изчисления сочат, че да си купиш жилище днес е сравнително по-изгодно, отколкото е било преди 3 години, защото цените на недвижимостите са с 25% по-ниски и в същото време могат да се договарят изгодни условия за ипотечни кредити като например фиксирана лихва за две, дори три години.”
Спад на лихвите е имало в повечето европейски страни. Най-значим е той в Швеция – близо 4%, и в Португалия – 2%. По-ниски задължения кредитополучателите са изплащали и в Белгия, Франция, Италия, Швейцария и т.н. Чуждите инвестиции
С 60% са се свили чуждестранните инвестиции в недвижими имоти в България през 2009 година. През първото полугодие 208 милиона евро са били инвестирани в този сектор в страната ни. Това представлява спад от 59.3% спрямо същия период на 2008 година, когато над 511 милиона евро са били вложени в сегмента. За периода септември 2008 – септември 2009 размерът на чуждите пари в България се е равнявал на 836 милиона евро, сочи още статистиката. Според изследването на ERA Европа кризата е редуцирала сериозно броя на агенциите за недвижими имоти. Трудностите са изчистили сегмента от т.нар. креватни брокери в страни като България, Кипър, Ирландия, Испания и Холандия. През 2009 година агенциите за недвижими имоти в Кипър са намалели с 50%, а в Холандия – с 44%.
Прогнозата на ERA Европа за бъдещето на сегмента на недвижимите имоти в България е подплатена с умерен оптимизъм. Според експертите от компанията пазарът ще зависи основно от 2 фактора – доходите на купувачите и развитието на кредитния пазар. Активни в момента са 2 основни групи купувачи – хората на възраст между 25 и 30 години, които са решили да си купят дом с ипотечен кредит и често не разполагат с никакви спестени средства. Другите са тези между 40 и 50 години, които са по-скоро инвестиционно настроени, но разглеждат покупката като добро вложение на парите си, а не като възможност за бъдеща печалба.
Tweet |
|