АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2024 г. в Румъния бяха пуснати в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7), която свързва Южна и Северна Румъния. Мрежата от скоростни пътища се състои вече от над 1280 км.
Хърватия планира да завърши магистралната си мрежа, като свърже с магистрала адриатическия град Дубровник, намиращ се в най-южната част на страната, с град Меткович, който е на границата с Босна, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
Обновени са 158 км. Отсечката е част от пътя свързващ Пекин с Макао. Използвани са 10 безпилотни машини, а дронове са наблюдавали напредъка по маршрута. Синхронизацията на машините е извършвана от изкуствен интелект. Минималното човешко участие се изразява само в дистанционно проследяването и контрол на операцията.
В пилотното издание на кампанията „Земята не пие лекарства“. Стотици хора от София, Пловдив и Варна се включиха и донесоха старите си лекарства на мобилните пунктове, които бяха разположени на паркинги на Kaufland в тези градове. Първенци във връщането на лекарства с изтекъл срок на годност са софиянци.
Решението за строителство е взето на X конгрес на БКП проведен в периода 20-25 април 1971 г. Наред с обсъжданията по новата конституция и промяната в Устава на БКП е решено да се пристъпи към изграждане на автомагистрален пръстен на България – изграждане на АМ „Хемус“ в Северна България, АМ „Тракия“ в Южна България и АМ „Черно море“, свързваща последните две по морското ни крайбрежие.
Автомобилите, които използват магистралата, която пресича Централна Гърция, вече ще плащат с до 2,8 или 3,0 евро по-малко пътни такси, докато таксите за магистрала „Атики Одос“, пресичаща Атика до атинското летище, ще паднат с до 2,5 евро от 6 октомври, обяви премиерът Кириакос Мицотакис, цитиран от гръцкия сайт „Катимерини“.
За пръв път, от много години, това лято движението по АМ „Хемус“ е без прекъсване, след като през юли приключи ремонтът в тръбите в посока Варна на двата тунела „Правешки ханове“ и „Топли дол“, съобщи инж. Вълчев.
С ускорени темпове продължава изграждането на участъци от първите 3 лота от АМ „Хемус“. Участък 1 е с дължина близо 15 км и включва отсечката от Боаза до пресичането на пътя Луковит-Угърчин, включително п. в. „Дерманци“. Строително-монтажните дейности в отсечката са изпълнени приблизително на 68%.
Участъци 4, 5, 6 и 9 на АМ „Хемус“ са теренно осигурени и се предвижда строителството им да започне до края на 2024 г. Трасето е от връзката с пътя Плевен – Ловеч до път I-5 Русе – Велико Търново, както и от п. в. „Лозница“ до п. в. „Буховци – Юг“.
Йордан Вълчев, председател на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), обясни по време на провеждащото се парламентарно изслушване за напредъка на строителството на автомагистрала "Хемус" и напредъка в процедурите по започване на строителството на автомагистрала "Черно море".