АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.
16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.
Инженери, изследователи, бизнесмени, Имануел Нобел и неговите синове - Роберт, Лудвиг, Алфред и Емил, оставят дълбок отпечатък върху европейската промишленост от края на 19-и и началото на 20-и век.
Най-голяма част от включените компании (67%) разработват технологични продукти, 36% предлагат IT консултиране, 31% попадат в категорията „Услуги“, а 29% внедряват софтуерни системи. Процентът надхвърля 100, защото част от организациите се занимават с повече от един тип дейност. Според анализа 22 от участниците в класацията отбелязват ръст на служителите в своите IT отдели, като половината от тях са български.
В пречиствателните звена работещите са 50/50 жени и мъже. Имаме много жени инженери, изследователска и развойна дейност e основно от дами, на най-големите кранове също работят жени.
Татяна Захарова от Икономически университет "Г. В. Плеханов" коментира, че недостигът на работна ръка вероятно ще се запази и през 2024 г., като доста трудно ще се запълват свободните работни места за работници в производствени предприятия, инженери, лекари, учители, а и други професии.
От анализа става ясно още, че преобладават продуктовите компании (896 на брой), следвани от консултантските (466), тези, предоставящи услуги (378) и внедрителите на софтуерни системи (също 378).
Започвайки операции в началото на октомври, "ViTech" обяви набиране на над 85 софтуерни инженери, които да се присъединят към техния екип в София. Позициите включват инженерни мениджъри, софтуерни инженери, Scrum Master-и, UX дизайнери, Data Scientists и Product Owner-и.
Според статистиката от началото на месеца най-търсените дистанционни позиции са за софтуерни разработчици, като най-предпочитан от кандидатите е сегментът "бекенд програмиране". Той води с близо 40 процента от всички търсения за дистанционна работа.
Югоизточния регион има недостиг на висококвалифицирани инженери, които са търсени на регионалния пазар на труда, в държавната и общинска администрация. Кадровата криза с инженери засяга и някои от големите и малките предприятия.