АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дадохме абсолютен приоритет на програмата за индустриалните паркове и чрез ББР затваряме пълния цикъл на финансиране, посочи министър Карадимов. Дунавският индустриален парк в Свищов беше одобрен за финансиране за безпрецедентно кратко политическо време – един месец, като банката ще осигури средства в размер на 27 млн. лв.
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора.
Традиционната търговия запазва стабилни позиции на българския пазар и отбелязва растеж от 9% от началото на 2024, което я прави по-бързо растяща спрямо модерната търговия. Без значение дали се намират в големия град или в по-малки населени места, магазините в традиционна търговия играят важна роля.
Служители на министерството на транспорта и представители на Инстаграм преговаряха в продължение на шест часа, но консенсус за възобновяване на достъпа до социална медийна платформа не бе постигнат.
Обмяната на левове в евро ще се извършва в 2230 станции на „Български пощи“ в населени места, в които няма банки. Правителството възложи на „Български пощи” ЕАД да извършва обмяна на каса на банкноти и монети от левове в евро за срок от 6 месеца, считано от датата на приемането ни в Еврозоната.
Пристанище Зебрюге и неговият терминал за претоварване играят важна роля в този процес. През 2023 г. повече от половината ВПГ, пристигащ в Зебрюге, идва от Русия. През 2015 г. собственикът на терминала „Флуксис“ подписа договор за 1 милиард евро с руската компания „Ямал“ за претоварване на ВПГ.
Забележителна промяна, която се очаква през следващото десетилетие, е нарастващата роля на Индия, Югоизточна Азия и Субсахарска Африка и намаляващата роля на Китай.
Министър Карадимов: Българската банка за развитие ще обслужва предприятия от отбранителната индустрия. Възможности за подкрепа по Закона за насърчаване на инвестициите и за иновации бяха представени пред производители от сектора.
В България хидроенергийният сектор продължава да играе важна роля в енергийната система на страната с над 3GW инсталирана мощност. У нас активно се работи върху модернизацията на съществуващите хидроенергийни съоръжения, включително хибридни системи и нови ПАВЕЦ, които подобряват капацитета за съхранение на енергия и ще повишат устойчивостта на електроенергийната система.
То се осъществява чрез специално проектирана за всеки обект инсталация, ключова роля в която имат два елемента: абсорбционна машина и водоохлаждаща кула. Посредством тези съоръжения доставяната топлинна енергия по мрежата на EVN Топлофикация се преобразува в енергия за охлаждане.