АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в Хърватия са се увеличили средно с 2,4% спрямо второто тримесечие, а на годишна база ръстът достига 12,3%, предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на данни на Хърватското статистическо бюро (DZS).
В заключителна фаза е и процесът по сключване на договори с общините по Етап I на процедурата за саниране на многофамилни жилища, който се изпълнява със 100 процента безвъзмездно финансиране.
Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.
Предстоящата 2025 г. ще балансира съотношението между купувачи и продавачи. Купувачите няма да бъдат под натиска на непрестанния ръст на цените, ще избират внимателно сред предложенията и ще бъдат особено бдителни към жилища, чиято цена е завишена и не отговаря на качествата на имота.
Средната обща цена на закупените апартаменти се повишава до 159 500 евро от около 140 000 евро в края на миналата година. При завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2 300 - 2 500 евро/кв.м. В най-престижните райони на София стойностите доближават 4 000 евро/кв.м.
Изследвани са цените на два български града и те попадат в топ 10 на най-изгодните за покупка на имот. Средната цена на апартамент от 100 кв. м в Бургас е 136 хил. евро, а в Пловдив е 131 хил. евро. В топ 10 на градовете с най-ниски цени на жилищата попадат и три румънски града.
През октомври 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+8.6%), „Облекло и обувки“ (+8.2%), „Образование“ (+1.8%) и „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ (+1.1%). Намаление е регистрирано само в група „Транспорт“ (-0.3%).
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
В ЕС общото съотношение на данъци и нетните социални вноски, изразено като процент от БВП, е възлизало на 40% през 2023 г. Това е спад в сравнение с 2022 г., когато е било 40,7%. В еврозоната е спаднало до 40,6%.В България процентът е 29,9 от БВП през 2023 г., 31.1% през 2022.
Те продават "чудодейни" лекарства и "супер продукти", предупреди Христо Трендафилов, директор на дирекция "Защита на потребителите при продажби от разстояние" в КЗП, който участвува в дискусия, свързана с опасностите при пазаруване в социални мрежи и платформи за онлайн търговия и при продажби извън търговския обект.