АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Броят на банкоматите в Белгия догодина ще бъде увеличен заради натиска на потребителите и препоръки на Европейската централна банка, съобщиха местни медии и БТА. Предвижда се постепенно възстановяване на броя на банкоматите до 5000, колкото бяха през 2019 година.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Най-големият пенсионен фонд в Нидерландия и Европа ABP е продал акциите си в Alphabet и Meta през третото тримесечие на 2024 г., информират нидерландски медии. Фондът е излязъл и от Tesla.


иГодишната конференция на Дружеството на турските бизнесмени и индустриалци /ТЮСИАД/ се фокусира върху безпокойството, което изпитват ръководителите и членовете от проблемите на вътрешно равнище, съобщават турските медии.


Апелативният съд в Букурещ отхвърли жалбата на “Евроинс Румъния” клон на българската "Евроинс" и така решението за обявяване на застрахователната компания в несъстоятелност стана окончателно. Предстои ликвидация, предават местните медии.


Белгийското пристанище в Зеебрюге и френското пристанище в Дюнкерк се превръщат в основни точки за вноса на втечнен руски газ за страните от ЕС, съобщават белгийски медии, като се позовават на данни от организации за защита на природата.


Глобалната икономика се забавя, което затруднява възстановяването на пазарите на труда, според изданието "Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025" на Международната организация на труда. Това съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".


Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.


Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.