АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Преките чужди инвестиции в страната от януари до септември 2024 г. са в размер на 1,24 млрд. евро, като намаляват с 2,139 млрд. евро, или с 63,3% спрямо същия период на миналата година, обявиха от БНБ. Само за септември чуждите инвестиции са 314,6 млн. евро, при 277,3 млн. евро преди година.
България незаслужено не беше приета за пълноправен член на Шенген, смятат 53% от анкетираните. Според 29% страната ни заслужено не беше приета за пълноправен член, а 18% са отговорили, че не могат да преценят.
Една трета от хората пътуват всяка седмица извън мястото си на постоянно пребиваване, 9% - всеки ден, а 92% от българите използват транспортната инфраструктура на страната поне веднъж годишно.
В момента се рехабилитират 19 обекта, като се възстановяват участъци от главните напоителни канали и помпени станции, на които не са извършвани основни ремонти повече от 60 години. Тези инвестиции ще спомогнат за икономия на водата с минимум 50%.
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора.
Към момента имаме 54 магазина в страната, като основно те са разположени в населени места с между 1000 и 50 000 жители. Един от най-успешните примери за истинско партньорство е магазинът на Фани Шеврова във Велинград. Въпреки все по-интензивната конкуренция в града партньорът ни успешно развива бизнеса си с помощта на „Моят магазин“.
Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл". Дни преди това "Файненшъл таймс" писа, че "Лукойл" планира до края на 2024 да продаде мажоритарния дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум.
Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране. Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции.
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно.
25 български се нареждат сред 500-те най-големи фирми в региона на Централна и Източна Европа, което отрежда на страната ни шеста позиция в това отношение сред всички 12 държави, обхванати от анализа.