EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Сп.Time:Как да изчистим България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Сп.Time:Как да изчистим България

mail00:02 | 23.05.2010прегледи 1644 коментарикоментари 1


"Българският премиер връхлита в кабинета си с повече от час закъснение за интервюто, запалва до половина изпушена пура Кохиба  и казва: “Имам само няколко минути.” Държането му е може би безцеремонно, но по собственото му признание не го е грижа кого засяга. Това е полезно качество за човек, който заявява, че главната му амбиция е да изкорени широко разпространената, дълбоко вкоренена в живота на България корупция", се казва в статия “How to clean up Bulgaria” /Как да изчистим България/ на  Вивиен Уолт за сп. Time, която се е срещала с Борисов в София. "Най-голямото ми предимство е, че нямам приятели. Не съм на този пост, за да се харесвам на хората", казва той.
В статията се разказва подробно за политическа кариера на Борисов от кметското място в София до съкрушителната му победа на парламентарните избори през юли миналата година. Две десетилетия след падането на комунизма в Източна Европа, България остава една от най бедните и най-корумпирани страни в региона, със 191 поръчкови убийства от 1992 г., се казва в статията.
За справяне с тази бъркотия се заема този, когото българите са кръстили "Батман" - от годините, когато Борисов е бил кмет на София и редовно се е появявал на сцени на престъпления с традиционно черното си облекло, отбелязва авторката, която се спира на създаването на партия ГЕРБ и факта, че Борисов в момента е политикът с най-висок рейтинг в България от дълги години.
Подобно на президента на САЩ Барак Обама, пише тя, и Борисов сега носи товара на огромните надежди на поддръжниците си. Броени дни след като встъпи в длъжност през юли, той започна масирана борба с корупцията в държавната администрация и съдебната система, отбелязва списанието.
Разчистването на българските Авгиеви обори е от жизненоважно значение за деблокирането на фондове от ЕС, от които страната се нуждае за изграждането на модерна икономика, отбелязва Time и припомня, че през 2008 г. ЕК замрази около 674 милиона долара фондове, които бяха предназначени за преструктурирането на българските държавни институции и земеделския сектор.
Авторката се спира и на конкретни случаи като този с "Красьо от Плевен" в съдебната система, получената земеделска евросубсидия от дъщерята на бивш заместник-министър на земеделието и историята на прословутите "братя Галеви".
Сега официалните лица в Брюксел чакат да видят дали Борисов може да прати в затвора българските престъпници - нещо, което предшествениците му не постигнаха, пише авторката на статията.
За разлика от комиксовия герой обаче, този Батман не може сам да реши някои съществени проблеми в България. Най-голямото му препятствие е съдебната система, чиито членове не се явяват на избори, нито се назначават от правителството и често запазват постовете си до живот.
Интервюирани от списанието  хора посочват корупцията в съдебната система като главната пречка за Борисов в неговата антикорупционна кампания.
Докато престъпниците не са в затвора обаче, "ще правя каквото трябва и ще дам най-доброто от себе си", заявява българският премиер.


 


 
Коментари
 
MANHATTAN13 - 23-05-2010 г. 17:13:22

Za golyamo sazhalenie, tova e samata istina. Ot sadebnata sistema ryabva da se zapochne pochistvaneto na BG.

 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg