АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спад в експорта порази щатската икономика
Американската икономика продължи да се свива по-бързо от очакваното през първото тримесечие на 2009, главно заради най-голямото сриване на експорта от 40 години насам, съобщи CNBC. На годишна база брутния вътрешен продукт намалява с 6.1% , малко подобрение в сравнение с 6.3% спад през последните три месеца на 2008.
Експортът е намалял с 30%, обяви министерството на търговията, тъй като глобалната рецесия удари по харченето. Последните данни са по-лоши от очакваните. Анализаторите предвиждаха спада да бъде около 5%.
Потъването на икономиката между януари и март бе третото поредно тримесечие на свиване. Това не се е случвало от 1975. Добавената стойност на всички произведени в страната стоки и услуги намалява с повече от 4% в рамките на две последователни тримесечия за първи път от 1947.
Основната причина за свиването се крие в спада на бизнес инвестициите, износа и правителствените разходи. Икономическата криза намери най-силно отражение именно в частния сектор, където фирмите бяха принудени да отлагат своите инвестиции и да съкращават служители, за да спестяват разходи. Бизнес инвестициите са намалели с рекордните 37.9%.
Намаляването на стоковите запаси също допринася за силното понижение на БВП. Много компании прибегнаха до съкращаване на производството, за да се адаптират към по-слабото потребление, в резултат на което голяма част от техните складови запаси бяха изчерпани.
Единственият светъл лъч е увеличаване на потребителските разходи с 2.2%, след намаляване с 4% през предишните две тримесечия. Те съставят около 70% от брутния вътрешен продукт.
Tweet |
|