АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германското правителство понижи прогнозата си за растежа на водещата европейска икономика до едва 0,3%, след като тя регистрира спад две последователни години, информира Асошиейтед прес. Новата правителствена прогноза е доста под предишната за растеж от 1,1 на сто, публикувана през октомври.
Особено мрачно изглежда положението в автомобилната индустрия. Очакванията сред компаниите от металургичната промишленост също са отрицателни, посочва "Ифо". Германските производители на електрическо оборудване и на мебели очакват нарастване на износа на своята продукция.
Министърът на финансите на Хърватия Марко Приморац заяви, че като гражданин и потребител разбира бойкота на магазините,и че той самият също няма да пазарува, предаде агенция Хина.
За 2024 г. от фармацевтичното дружество отчитат спад в продажбите в размер на 5 процента, в т.ч. 5 процента ръст на продажбите на вътрешния пазар и 11 процента спад на продажбите за износ.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голям годишен ръст е регистриран в Малта (+13,5 на сто), Белгия (+8,7 на сто) и Гърция (+4,8 на сто). Най-голямо годишен спад се наблюдава в Хърватия (-6,6 на сто), Ирландия (-5,6 на сто) и Австрия (-5 на сто).
През финансовата година, която приключи през септември, каналът отчете 5 на сто спад на приходите си от такси, до 3,18 милиарда долара, поради големия спад в обработения тонаж и общия брой на корабите, преминали през него.
Като причина за спада авиокомпании, летища и браншови организации посочват рязкото увеличаване на данъците и таксите. Особено силно е намалял капацитетът на полетите на летищата в германските градове Дрезден (с 49 процента спрямо с 2019 г.), Щутгарт (със 70 процента) и Берлин (със 70 процента).
В Чехия през декември е имало 306 500 безработни спрямо 290 400 преди месец. Службата по заетостта информира, че до края на септември бюрата по труда са регистрирали общо 246 573 свободни работни места, което е спад от 255 641 работни места през предходния месец.
Заетите на пазара на трудапрез декември 2024 г., без селскостопанския сектор, неочаквано са се увеличили с 256 000 души през декември, а нивото на безработица се е понижило с 0,1 процентен пункт до 4,1 на сто.
Голяма част от Южна България регистрира ръст на добавената стойност, но много от регионите в Северна България бележат спад. Това в голяма степен е резултат от по-слабото представяне на земеделието в сравнение с предишната година, което пък подчертава нуждата от модернизация и инвестиции в тези по-слабо развити региони.