АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спад на промишленото производство, ръст в България
През март 2022 г. промишленото производство със сезонни корекции в ЕС и еврозоната е намаляло съответно с 1,2 на сто и с 1,8 на сто, сочи предварителна оценка на Евростат.
През февруари промишленото производство нарасна с 0,6 на сто в ЕС и с 0,5 на сто в еврозоната.
България е сред страните с най-силен месечен и годишен растеж на промишленото производство, съответно +5,0 на сто и +19,1 на сто (спрямо +0,3 през февруари на месечна основа и с +14,8 на сто през февруари на годишна основа).
През март тази година спрямо март миналата година промишленото производство в ЕС се е увеличило с 0,7 на сто, а в еврозоната е намаляло с 0,8 на сто.
В ЕС през март спрямо февруари производството на инвестиционни продукти се е понижило с 2,6 на сто, на междинни стоки - с 1,4 на сто, на нетрайни потребителски стоки - с 1,0 на сто, докато при трайните потребителски стоки има растеж от 0,7 на сто, а при енергията - с 1,3 на сто.
В еврозоната на месечна основа има спад на производството на инвестиционни блага с 2,7 на сто, на нетрайни потребителски стоки - с 2,3 на сто, на междинни стоки - с 2,0 на сто, а на енергия - с 1,7 на сто, докато при трайните потребителски стоки има увеличение от 0,8 на сто.
Сред страните членки, за които има данни, най-голям месечен спад се наблюдава в Словакия (-5,3 на сто), в Германия (-5,0 на сто) и в Люксембург (-3,9 на сто). Най-силно увеличение има в Литва (+11,3 на сто), Естония (+5,1 на сто), в България и в Гърция (+5,0 на сто и в двете страни).
На годишна основа в ЕС производството на трайни потребителски стоки е нараснало с 6,6 на сто, на нетрайни потребителски стоки - с 4,9 на сто, на енергия - с 2,7 на сто и на междинни стоки - с 0,9 на сто, докато спад от 2,5 на сто е отчетен при производството на инвестиционни блага.
В еврозоната през март тази година спрямо март миналата година производството на енергия е намаляло с 4,0 на сто, на инвестиционни блага - с 2,7 на сто, на междинни стоки - с 0,1 на сто, докато при нетрайните и трайните потребителски стоки има растеж от съответно 2,8 и 6,6 на сто.
Сред страните членки най-силен годишен спад е отчетен в Словакия (-7,3 на сто), в Ирландия (-5,5 на сто) и в Германия (-4,1 на сто). Най-силно е било увеличението в Литва (+25,9 на сто), в България (+19,1 на сто) и в Полша (+17,4 на сто).
/БТА/
Tweet |
|