АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спад на реалното потребление на домакинствата
През четвъртото тримесечие на 2022 г. реалното потребление на домакинствата на глава от населението в ЕС е намаляло с 0,9 на сто след повишение от 0,5 на сто през предходното тримесечие, отчита Евростат. В същото време реалният доход на човек е намалял с 0,3 на сто през четвъртото тримесечие на 2022 г. след спад от 0,5 на сто през третото тримесечие на 2022 г.
В еврозоната реалното потребление на домакинствата на глава от населението през четвъртото тримесечие на 2022 г. е спаднало с 1,2 на сто, след като е останало стабилно през предходното тримесечие. Реалният доход на човек от населението е намалял през четвъртото тримесечие на 2022 г. с 0,5 на сто след понижение от 0,1 на сто през третото тримесечие на 2022 г.
През четвъртото тримесечие на 2022 г. брутният разполагаем доход на домакинствата (в номинална стойност, сезонно коригиран) се е повишил с 2,4 на сто в ЕС и с 2,2 на сто в еврозоната. Този растеж се дължи в най-голяма степен на компенсациите за служителите. Всички останали компоненти също са имали положително въздействие.
Равнището на спестявания на домакинствата е нараснало в ЕС и в еврозоната през четвъртото тримесечие на 2022 г. В ЕС нивото на спестяванията се е увеличило с 0,6 процентни пункта спрямо предходното тримесечие, а в еврозоната - с 0,8 процентни пункта. Сред страните членки, за които има публикувани данни, равнището на спестявания на домакинствата се е повишило в шест страни членки, останало е стабилно в една и е намаляло в седем. Най-голямото увеличение е отчетено в Португалия (+6,1 процентни пункта), Испания (+5,8 процентни пункта) и Чехия (+5,4 процентни пункта), най-вече благодарение на повишението на брутния разполагаем доход. Междувременно Австрия е регистрирала най-големия спад (-7,2 процентни пункта), следвана от Белгия ( -2,4 процентни пункта) и Италия (- 1,8 процентни пункта).
Равнището на инвестициите на домакинствата се е понижило, както в ЕС, така и в еврозоната с 0,3 на сто през четвъртото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното тримесечие. Сред страните членки, за които има публикувани данни, нивото на инвестиции на домакинствата се е увеличило в две страни членки и е останало стабилно в три (Нидерландия, Италия и Чехия), а се е понижило в девет страни. Австрия (+0,9 процентни пункта) и Унгария (+0,4 процентни пункта) са отчели растеж, а най-големият спад е регистриран в Ирландия, Дания, Швеция, Португалия (по -0,4 процентни пункта във всяка) и Испания (-0,5 процентни пункта).
БТА
Tweet |
|