АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германското правителство понижи прогнозата си за растежа на водещата европейска икономика до едва 0,3%, след като тя регистрира спад две последователни години, информира Асошиейтед прес. Новата правителствена прогноза е доста под предишната за растеж от 1,1 на сто, публикувана през октомври.
ЕК не е предложила в последния пакет от санкции срещу Русия да бъде включена забрана за вноса на руски втечнен природен газ, тъй като страни от ЕС настояват първо да се осигурят алтернативни източници на доставки на втечнен природен газ, включително и от САЩ.
Белгийското пристанище в Зеебрюге и френското пристанище в Дюнкерк се превръщат в основни точки за вноса на втечнен руски газ за страните от ЕС, съобщават белгийски медии, като се позовават на данни от организации за защита на природата.
Особено мрачно изглежда положението в автомобилната индустрия. Очакванията сред компаниите от металургичната промишленост също са отрицателни, посочва "Ифо". Германските производители на електрическо оборудване и на мебели очакват нарастване на износа на своята продукция.
Много руски компании се оплакват, че високите лихви по кредитите, които са взели, са повишили разходите им за обслужване на заемите им. РЦБ повиши основния си лихвен процент до 21% през 2024 година. Повишението на водещата лихва беше предприето, за да бъда овладяна високата инфлация в Русия, която достигна 9,5 на сто през 2024 г.
Втечненият природен газ от Москва остава една от последните големи енергийни зависимости на Европа, след като на преноса на руски газ през Украйна беше сложен край в края на миналата година. ЕС внесе рекордни количества суперохладено гориво от Русия миналата година, като Франция, Испания и Белгия бяха най-големите вносители. Редица страни от ЕС все още внасят ядрено гориво от страната.
"През февруари 2022 г. купувахме по-малко от 0,2% от Русия. Сега купуваме 30%. Ако се предлага с добри отстъпки, ще го купуваме. Ако суровият петрол се предлага другаде на по-ниска цена, ще го купим от този пазар", заяви индийският министър пред журналисти.
„Отварянето“ на пазара на пътнически жп превози се предвижда да стане под формата на тръжна процедура, при която с държавна помощ и за сметка на държавния бюджет фактически ще се субсидира приватизацията на определени пътнически линии и ще се постави началото на пазар със свободен достъп на жп оператори.
Според Комитета необходимата промяна на пазара на електроенергия следва да се осъществи на три етапа. Запазване на достъпните цени на енергията.
Министърът на финансите на Хърватия Марко Приморац заяви, че като гражданин и потребител разбира бойкота на магазините,и че той самият също няма да пазарува, предаде агенция Хина.