АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спадът в стопанството намалява още
Брутният вътрешен продукт /БВП/ през второто тримесечие на 2010 година възлиза на 16 874,7 млн. лева по текущи цени по предварителни данни, съобщиха от Националния статистически институт. Спрямо второто тримесечие на 2009 година реалният спад на БВП е 1,4 процента.
На човек от населението се падат 2238,1 лева от стойностния обем на показателя. При среден за тримесечието валутен курс от 1,541733 лева за долар, БВП възлиза на 10 945,3 млн. долара и съответно 1451,7 долара на човек от населението. Преизчислена в евро, стойността на БВП възлиза на 8627,9 млн. евро, като на човек от населението се падат 1144,3 евро.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност възлиза на 14 606,3 млн. лева по текущи цени. Преизчислена в съпоставими цени, добавената стойност се увеличава с 0,5 на сто спрямо съответния период на предходната година.
Индустриалният сектор запазва относителния си дял в добавената стойност на икономиката спрямо второто тримесечие на 2009 година и достига до 31,2 процента през второто тримесечие на 2010 година. Относителният дял на добавената стойност,
реализирана от дейностите в сферата на услугите, е 63,4 процента, което е с 0,1 процентни пункта повече спрямо съответния период на предходната година. Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката намалява с 0,1 процентни пункта и достига до 5,4 процента през второто тримесечие на 2010 година.
Промените в структурните дялове се обуславят от реално увеличение на добавената стойност в аграрния и индустриалния сектор съответно с 3,8 и 1,6 процента, докато добавената стойност, създадена от сектора на услугите, бележи спад с 0,3 на сто в сравнение със същото тримесечие на предходната година.
За индивидуално потребление на населението през второто тримесечие на 2010 година се изразходва 71,7 процента от произведения БВП. Реалното намаление на показателя е 4 процента спрямо съответното тримесечие на 2009 година. Индексът на физическия обем на инвестициите /бруто образуване в основен капитал/ 87,8 на сто определя намаляващ относителен дял на тази категория до ниво от 23,9 процента от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно. Вносът
на стоки и услуги надвишава с 771,2 млн. лева стойностния обем на износа. Износът на стоки и услуги се е увеличил реално с 12,4 процента, докато вносът на стоки и услуги се запазва на същото ниво спрямо съответното тримесечие на 2009 година.
Според Трайков, всички политики трябва да са насочени към нарастване на средната работна заплата.
Преди дни министърът на икономиката, енергетиката и туризма заяви във Варна, че икономически растеж от 3,5 процента през 2011 година не е невъзможен. По думите му за целта е необходимо да се развиват активни политики и затова министерството е поискало повече пари за насърчаване на инвестициите. „Дефицитът според мен не е притеснение, по-важен е растежът, а не да сме отличници по отношение на дефицита”, посочи Трайков.
Все още не са излезли официалните статистически данни за летния туристически сезон, но неофициалните показват, че се потвърждава предварителната прогноза за ръст от около 5 процента на нощувките, допълни Трайков. Според него ръстът в приходите ще е по-малък заради ценовата политика на хотелиерите.
Масовият туризъм се представи добре през тази година, но брандингът е това, което ще ни отвори повече врати и ще привлече повече туристи, посочи министърът. Той не конкретизира какъв ще е новият бранд на България, като се аргументира, че това е
дейност, която трябва да се свърши от професионалисти.
Tweet |
|