АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
От години Москва води усилени преговори с Пекин относно износа на газ, включително по тръбопровода "Силата на Сибир 2", планиран да минава през Монголия и да достига до Китай. Според експерти обаче Китай няма да има нужда от допълнителни количества природен газ след 2030 г.
В края на февруари ТЕЦ "Марица изток" 3 излезе на свободния пазар и временно прекрати дейност. През март от "Бюрото по труда" в Стара Загора обявиха, че са получили уведомление за съкращаване на 160 работници от предприятието от 10 май.
Румъния, която е членка на ЕС и НАТО, иска да купи 32 самолета F-35 от американския производител "Локхийд Мартин" за 6,5 милиарда долара, информира неотдавна агенция Ройтерс. Министърът на отбраната Анджел Тълвар каза, че първите самолети няма да бъдат доставени преди 2030 г.
Трансформацията на германската автомобилна индустрия може да доведе до загуба на 186 000 работни места до 2035 г., от които приблизително една четвърт вече са се случили, показва проучване, поръчано от асоциацията на автомобилната индустрия VDA, цитирано от Ройтерс.
При това за следващите 12 месеца. Това показват резултатите от проучването на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта проведе в периода май - юли, съвместно с областните комисии по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната.
По данни на Министерството на труда в Румъния минимална заплата получават около 760 000 работници, което представлява 13,9 процента от общия брой на трудещите се. От увеличаването на минималната брутна заплата в страната ще се възползват 1 871 266 работещи.
Гражданите на Босна и Херцеговина в момента са най-многобройните чуждестранни работници в Хърватия, следвани от работниците имигранти от Непал, които към момента са повече от работниците от Сърбия, съобщава агенция ХИНА. Това беше заявено по време на конференция под надслов „Хърватски дни на сигурността“, която се провежда в Опатия в периода 16-18 октомври.
Най-осезателно се чувства липсата на работна ръка в туризма, в сектор отбрана, както и социални служители. От липса на работници страда целият аграрен сектор, 77% от работодателите заявяват, че са затруднени да намерят специалисти, 45% от компаниите увеличават заплатите и въпреки това не намират служители.
"ТикТок" използва комбинация от автоматизирано откриване и човешки модератори за преглед на съдържанието, публикувано на платформата.