EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Спасен е българският домат "Розово сърце"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Спасен е българският домат "Розово сърце"

mail06:45 | 13.05.2014прегледи 2811 коментарикоментари 0


Два месеца след като евродепутатите отхвърлиха предложението да се забранят несертифицираните от ЕС сортове семена, сред които са и розовите домати, емблематичният за поколения българи зеленчук напомни за себе си. "Българските  домати "Розово сърце" излизат на пазара", обявиха наскоро учените от Селскостопанска академия.
Ако еврорегламентът, който забранява отглеждането на земеделски култури от семена, които не са включени в одобрен списък, бе влязъл в сила, имаше опасност традиционни български сортове зеленчуци да изчезнат. Освен розовият домат биволско сърце под заплаха за нашата страна бяха традиционни за България сортове като куртувската капия и смилянският фасул.
Общите правила предвиждаха също така да се забрани размяната на семена, а тези, които се използват от стопаните, първо да бъдат одобрени от ЕС. Според фермерите това щеше да доведе до изчезване на голяма част от местните сортове, заради непосилно високата цена на сертифицирането им, което трябва да се направи за всеки един продукт.
Така, ако типичните български сортове трябваше да се сертифицират, цената на семената щеше да стане твърде висока. Скъпите семена пък щяха да доведат и до повишаване цената на крайния продукт - плодовете и зеленчуците. По този начин българските производители щяха да се окажат в още по-незавидна позиция, като се има предвид, че те и в момента трудно устояват на конкуренцията на евтиния вносен зарзават.
На 11 март всички вкупом си отдъхнахме - любимият на милиони българи розов домат от бабините градини ще присъства на трапезата ни. Предложението на Европейската комисия за въвеждане на регламент относно производството и предлагането на пазара на растителен репродуктивен материал, по-известен като регламента за семената, бе отхвърлен.
Много скоро след това дойде и другата добра новина - Институтът по зеленчукови култури "Марица"- Пловдив тази година ще произведе първите семена от кандидат - сорта "Розово сърце" и семена от сортовете "ИЗК Ники F1" и "Копнеж F1". Това съобщи
директорът на научното звено към Селскостопанска академия проф. Стойка Машева. При създаването на новия сорт "Розово сърце" селекционерите от Института са използвали за основа местна популация домати, известна в района на Пловдив като "Момино сърце".
Плодовете на "Розовото сърце" са предназначени за свежа консумация. Отглеждат се като средноранно полско производство. От декар могат да се произведат около 4800-5500 килограма, уверяват учените. "ИЗК Ники F1" и "Копнеж F1" са преминали успешно сортоизпитването в Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол /ИАСАС/ и вече са включени в Националната сортова листа.
Продължава изпитването за втора година на сорт "Розово сърце", за който Институтът получи разрешение за ограниченото семепроизводство и предлагането му на пазара през следващата година.
Новият сорт домати "Розово сърце" превишава по добив родителските форми и същевременно запазва традиционния български вкус, който е балансирано-сладък, категорична е проф. Машева. По думите й, узрелите плодове са интензивно розови, сърцевидни и много едри - с тегло до 550 грама. Те са твърди - с нежна кожица и текстура. В тях не е внедрен генът rin, който масово се имплантира в чуждите сортове за повишаване на издръжливостта им при транспортиране и съхранение.
Хибридният сорт "Копнеж F1" е сред най-добрите достижения на българското зеленчукопроизводство, убедена е проф. Машева. Плодовете му са с наситен червен цвят и тежат около 180-280 грама. Те са кръгли, плътни, без целулоза и са непукливи. Отличават се с добра твърдост и съхраняемост. На вкус са приятно сладко-кисели, с добър външен вид и носят типичния доматен аромат. Подходящи са както за прясна консумация, така и за консервиране.
Най-ценни за сорта "Копнеж F1" са уникалните му антиоксидантни качества. Високата му биологична стойност се определя от голямото съдържание на ликопен - вещество с доказан антиоксидантен ефект, каза още проф. Машева. Хибридният сорт взе приза в раздел "Сортови семена и посадъчен материал" на миналогодишното международно изложение "АГРА 2013", припомня ученият.
През последните години в Института по зеленчукови култури "Марица"- Пловдив са създадени и регистрирани 10 нови сорта домати - "Пловдивска каротина", "Пауталия", "Ники F1", "Аля", "Йона F1", "БГ Деа F1", "Дивна F1", "Олимп F1", "Водолей F1" и  "Копнеж F1". Създадените през последните години сортове пипер са "Куртовска капия 1" от типа капия, "Ясен F1" и "Милкана F1" от тип конусовидни, "Калоян" от групата на широките пипери, а от пиперите за мелене - "ИЗК Рубин" и "ИЗК Калин". Последният е с шоколадовокафяви плодове.

В Института са разработени и четири нови сорта краставици. Три от тях са от типа дългоплодни - "Киара F1", "Марина F1", "Мина F1", и един е от типа корнишони - "Мерсия F1". При зелевите култури селекционерите са създали един сорт главесто зеле - "Пълдинер" и първият български сорт броколи - "Искра". Последният беше отличен с диплом на четвъртото изложение "Изобретения, Технологии, Иновации" - 2012 г. При бобовите култури нови са сортовете градински фасул - "Пагане" и "Тангра" и грах - сорт "Марси", каза още проф. Машева.

Източник:БТА
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg