АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спасителните програми - полезни за САЩ
Правителствените програми по спасяване на банките в пика на финансовата криза са донесли допълнителни ползи, съобщава Reuters, позовавайки се на доклад на инвестиционната банка Keefe, Bruyette & Woods Inc.
Само Програмата за купуване на капитал (Capital Purchase Program), която е част от Програма за изкупуване на токсични активи (Troubled Asset Relief Program), е генерирала средна възвращаемост от 10 % при първоначална инвестиция в 61 банки, които бързо са възстановили средствата от получената помощ, става ясно от доклада.
„Едно е ясно, че за разлика от икономиката, която крета, частта на банките в TARP ще е печеливша,” коментира Фред Кенън, банков анализатор в Keefe, Bruyette and Woods.
Около $137 млрд. или две трети от първоначалната правителствена помощ са били върнати обратно, като остават още $65 млрд., става ясно от доклада.
Противоречиво приеманата програма инжектира пари на данъкоплатците в 707 банки от цялата страна в опит да съживи финансовата система по време на пика на финансовата криза през 2008 г. и 2009 г.
Шест банки са направили възвращаемост на инвестициите на правителството по- голямо от 20 %, според проучването.
Голяма част от получилите кредит банкови институции са успели да върнат получените средства през 2009 г. и началото на 2010 г. Останалите длъжници към програмата са предимно малки регионални банки.
Tweet |
|