АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Спестовни банки в Испания се обединяват
Четири испански спестовни банки обявиха, че планират да се слеят заради съществуващите опасения от платежоспособност в сектора, предаде Асошиейтед прес.
Cajasur, Caja de Ahorros del Mediterraneo, Caja Extremadura и Caja Cantabria съобщиха, че са постигнали споразумение да създадат група, която да укрепи платежоспособността и активите на участващите банки.
Стъпката, обявена снощи, е предприета, след като в събота испанската централна банка пое контрола над андалуската спестовна банка Cajasur, изпаднала във финансови затруднения.
Това е втората спестовна банка, спасена с държавни средства, след като през март миналата година испанската централна банка се намеси за спасяването на спестовната банка Caja Castilla-La Mancha - CCM.
Активите на новоформиращата се банкова група ще са на стойност 135 милиарда евро (167 милиарда долара), като по този начин тя се превръща в третата по големина спестовна банка в Испания.
Cajasur и Caja de Ahorros del Mediterraneo ще държат по 40 процента, Caja Extremadura ще има дял от 11 процента, а Caja Cantabria - 9 процента.
В средата на април финансови експерти, цитирани от Financial Times, изразиха мнение, че ценовата война около депозити на испанските банки може да се превърне катализатор на масови фалити и да доведе до срив на спестовната банкова система на страната.
Неприятностите около местните спестовни банки може дори да предизвикат проблеми със суверенния дълг в четвъртата по големина икономика в еврозоната.
Натискът върху местните спестовни банки е още от началото на срива на имота на пазари. Този тип банки формират почти половината от банковия пазар в страната.
Поради неспособност да пласират услуги извън граница, подобно на търговските банки, спестовните инвестираха усилено в продажбите на жилища в Испания. Някои, като фалиралата вече Caja Castilla La Mancha, дори имаха директно участие в местни компании за недвижими имоти.
Две трети от активите на тези банки се формират от депозити. Смяната на депозитите с корпоративно финансиране ще е истинско предизвикателство. Секторът няма да успее да заработи без правителствени гаранции или обезпечени облигации, подкрепени от дълготрайни активи, отбелязва FT.
Tweet |
|