АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Защитени са специалностите, които имат специфично съдържание и се изучават от малък брой ученици, а икономиката има потребност от тях. Допуска се те да се изучават в класове с по-малък брой ученици - минимум 9, а не 26, както е при обикновените паралелки.
ГОРУБСО – Мадан издържа стипендианти студенти, за които минно-геоложките специалности вече са желани, виждайки бъдеще в рудодобивното предприятие в родопския град.
Защитени са специалностите, които се предлагат в не повече от четири училища на територията на България, имат специфично съдържание и се изучават от малък брой ученици, а икономиката има потребност от тях. Допуска се те да се изучават в класове с по-малък брой ученици - минимум 9, а не 26, както е при обикновените паралелки.
В новия списък ще бъде премахнато досегашното свръхдетайлизиране на отделни често сходни специалности. В същото време ще се осигури необходимата на учащите и на бизнеса информация относно нивото на обучение по националните и европейски стандарти.
Така специалностите с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда стават общо 84. Обучението по тях се извършва по осъществен държавен прием в паралелка с най-малко 12 ученици.
За записаните в тази паралелка ученици ще се осъществява придобиването на квалификации за специалности по защитени професии, за които има очакван недостиг от специалисти на пазара на труда и които са с ключово значение за дейността на железопътния превозвач.
Според актуализиран документ на МС България е първенец в целия ЕС по дял на чуждестранните студенти по медицински специалности. 58,5% от учещите „Медицина“ в страната са чужденци.
285 нови ученици стартираха учебна 2022/2023 г. по дуална система в партньорски компании от проекта . Така дуалните ученици от програмата на Стопанска камара Австрия/AdvantageAustria вече надхвърлят 1150. Те се обучават в цялата страна в 15 различни специалности в над 30 гимназии.
Спонтанно, все още традиционните професии като лекари и адвокати излизат на водещите места в професиите на бъдещето, но се нареждат след ИТ и инженерните специалности. Това показват данните от национално проучване.
След актуализацията на списъка защитените специалности стават 51. Те са в машиностроенето, металургията, минното дело, архитектурата, строителството, транспорта, електротехниката и енергетиката, приложните изкуства и др. 78 са специалностите от професии, за които има очакван недостиг на пазара на труда.