АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Те са общо 756 проекта. 638 проекта вече са със сключени договори, а 118 са в процедура по подписване. В момента върви активен диалог с общините за приключване на обществените поръчки и започване на строителния процес, тъй като до 30 юни 2026 г. строителният процес трябва да приключи и да бъде отчетен.


Настоящото видео показва проекта CERESiS, който разработи устойчиво решение за производство на чисти биогорива чрез отглеждане на енергийни култури, които улесняват обеззаразяването на земята чрез фиторемедиация и използване на нови технологии за преобразуване на биогорива и отделяне на замърсители.


Проектът на Община Петрич "Нисковъглеродна безкрайна пътека" се реализира по Програма INTERREG VI-A- IPA "България - Северна Македония" 2021-2027. Основната дейност, предвидена в проекта, е разработване на съвместен нисковъглероден туристически продукт, включително и веломаршрут във формата на знак за безкрайност, който да свързва градовете Петрич, Струмица, Берово, Струмяни и обратно, преминавайки през новия гранично...


Избраните проекти подкрепят реформи в областта на конкурентоспособността, качеството на публичната администрация, бизнес средата за малки и средни предприятия и адаптиране на енергийните системи към екологичния и цифровия преход.


ЕК отпусна 615 милиона евро за три важни проекта в Румъния, които се отнасят до ключови области като добива на природни ресурси и развитието на индустрията, съобщи министърът на икономиката и дигитализацията Богдан Иван, цитиран от сайта Зиаре.


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


В края на лятото или началото на есента се очаква да започне изграждане на обхода на Кресна, част от проекта за завършване на АМ „Струма“. Това каза инж. Йордан Вълчев, председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“. Той уточни, че техническия проект е приет от АПИ със забележки, които в сега се отстраняват.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Изпълнител на проекта е концесионерът на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“ – БМФ Порт Бургас. Общата стойност на инвестицията възлиза на над 10,7 млн. евро, като до 85% от сумата е предоставена чрез безвъзмездно европейско съфинансиране по Механизма за свързана Европа – сектор „Транспорт“. Останалите средства ще бъдат осигурени от „БМФ Порт Бургас“ АД.


Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.