АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Министърът на финансите Кирил Ананиев и посланикът на Кралство Нидерландия в България Н. Пр. Беа тен Тъшър подписаха в Министерството на финансите нова Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане с данъци на доходите и предотвратяване на отклонението и заобикалянето на данъчното облагане в двете държави.
Целта на спогодбата е премахването на разрешителния режим при двустранните и транзитни превози между двете държави, каза министър Желязков след церемонията по подписването в сградата на МТИТС. По думите му това е нов подход, който се прилага от 2018 г., но със спогодбата се слага начало на новата правна рамка и регулация.
Той пита ЕК: Каква е формулата, по която се изчисляват глобите, какъв ще е евентуалният им размер и има ли заведена такава процедура срещу други държави членки, които поддържат свои продукти в регистър по Лисабонската спогодба и не са ги защитили, като географски означения.
Изменението създава предпоставки за ръст на търговските и икономически взаимоотношения, както и за развитие на автомобилните превози на пътници и товари.
Министерският съвет утвърди подписаната през ноември м. г. междуправителствена спогодба на България и Китай за взаимно създаване на културни центрове.
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и министърът на икономиката на Обединените арабски емирства Султан бин Саед ал Мансури подписаха в Дубай нова спогодба за въздушен транспорт.
В Спогодбата е регламентирано предоставянето на еднакъв режим на корабите по отношение на ползването на услуги, свързани с морското търговско корабоплаване, какъвто имат корабите, плаващи под национално знаме.
България и Азербайджан обсъдиха окончателното изготвяне на спогодба за уреждане на пенсиите на работещите мигранти между двете страни.
Правителството одобри проект на нова Спогодба между България и Румъния за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване на отклонението от облагане с данъци на доходите. Документът ще бъде подписан при условие за последваща ратификация.
Въздушният превозвач „Би Ейч Еър“ ООД ще експлоатира от българска страна международната въздушна линия София – Куала Лумпур – София. Линията е договорена със спогодба между България и Малайзия от 1970 г., а авиокомпанията има 6-месечен срок да започне полетите.