АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Споразумение за свободна търговия между ЕС-Япония
Европейският съюз и Япония подписаха безпрецедентно споразумение за свободна търговия, което ще създаде един от най-големите търговски блокове в света, предаде Дойче Веле.
Във вторник Европейският съюз и Япония подписаха търговска сделка, която се ангажира да премахне 99% от тарифите, които костват на бизнеса в ЕС и Япония почти 1 милиард евро годишно.
Според Европейската комисия Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония е най-голямата търговска сделка, договорена някога от Съюза и ще създаде търговска зона, покриваща 600 милиона души и почти една трета от световния брутен вътрешен продукт.
От своя страна Япония очаква, че търговското споразумение с ЕС ще допринесе за разкриването на около 290 хиляди работни места и ще премахне настоящите мита от 10% за вноса в ЕС на японски автомобили. Японските власти също така очакват СИП да повиши БВП на страната с около 1%, или с 5 трлн. йени.
Дойче веле съобщава, че японският премиер Шиндзо Абе се срещна във вторник с президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с президента на Европейския съвет Доналд Туск, за да бъде подписано Споразумението за свободна търговия (СИП) по време на провеждащата се в Токио 25-а среща на високо равнище между ЕС и Япония. Самото споразумение трябваше да бъде подписано по време на срещата на високо равнище между ЕС и Япония в Брюксел през миналата сряда, но срещата беше отменена от Шиндзо Абе с оглед на неотдавнашните катастрофални наводнения в Страната на изгряващото слънце.
В резултат на четиригодишни преговори СИП бе финализиран в края на 2017 година и се очаква да влезе в сила до края на текущия мандат на Европейската комисия през есента на 2019 година. ЕС определи споразумението като "много амбициозно и всеобхватно", визирайки факта, че общият обем на търгуваните стоки и услуги между ЕС и Япония възлиза на 86 милиарда евро.
"ЕС и Япония споделят обща визия за отворена и основана на правила световна икономика, която гарантира най-високите стандарти. Ние изпращаме послание до останалите държави за значението на свободната и справедлива търговия и за оформянето на глобализацията", заяви европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом, след като самото споразумение беше договорено окончателно през 2017 година.
Според редица анализатори и икономист износът на селскостопански продукти от ЕС се очаква да бъде подсилен от това Споразумение за икономическо партньорство, тъй като ще бъдат премахнати японските митнически тарифи за вноса на сирене, вино и свинско месо. ЕК прогнозира, че в следствие на СИП износът на преработени храни в посока Япония може да се увеличи до 180 процентни пункта.
СИП също така ще отвори японския пазар за повече услуги, базирани в ЕС, и ще даде на европейските предприемачи достъп до японски публични инфраструктурни проекти, като например тези в железопътния сектор. ЕС оценява, че 600 хиляди работни места в Европа са свързани с търговията с Япония.
Самото споразумение беше плод на трудни преговори, които стартираха през 2013 година. Трябва обаче да се има предвид, че за да влезе в сила, "Споразумението за икономическо партньорство" ще се нуждае от одобрението на японския и на парламентите на страните - членки на Европейския съюз.
Tweet |
|