EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Среща на камарите от Сърбия, Унгария и България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Среща на камарите от Сърбия, Унгария и България

mail14:00 | 09.07.2014прегледи 738 коментарикоментари 0


Търговските и индустриалните камари на Сърбия, Унгария и България се договориха за по-голямо международно сътрудничество за икономическо развитие и енергийна сигурност. На специална конференция във Виена, организирана от Натурал Газ Европа и IPM, представители на трите организации се договориха да работят заедно за организирането на форум, на който да се координират енергийните политики на страните и да се повиши благосъстоянието на региона. Предложеният форум ще бъде отворен за членовете на камарите, както и за правителствени организации от страни от Централна, Източна и Южна Европа. Камарите взеха решение форумът да носи името ДУНАВСКА ЕНЕРГИИНА ИНИЦИАТИВА, като неговото окончателно съгласуване и подписване за създаване ще бъде в Будапеща през месец септември тази година.
Със специално споразумение камарите се задължават да си сътрудничат за по-добър и сигурен достъп до енергийни ресурси и да гарантират либерализацията на енергийния пазар и конкурентни цени.
Желко Сертич, президент на Сръбската търговска камара заяви: „Аз съм щастлив, че търговските камари на Сърбия, Унгария и България вчера подписаха споразумение, с което се задължават да създадат нов форум и очаквам с нетърпение да работя с колегите си от Унгария и България по този проект”.
„Този форум ще работи, за да координира действията на правителствата, бизнеса и обикновените хора, за да има гаранции, че всички ние ще имаме по-добре координирани енергийни политики, с цел постигането на по-голям просперитет за всички”, допълни Желко Сертич.
Имер Тот, почетен президент на Унгарската търговка камара заяви: „ Това е изключително важна крачка в засилването на регионалната сила за преговаряне. Централна, Източна и Южна Европа имат уникално геополитическо разположение, свързано със световните доставки на изкопаеми горива. Чрез съвместната си работа ние целим да подобрим конкурентно способността на нашия бизнес, понижаване на цените на енергията за крайния потребител и намаляване на въглеродните емисии”.
Главният секретар на Българската търговско-промишлена палата, Васил Тодоров, добави: „ Ние ще продължим работа по детайлите около форума през лятото и ще се срещнем отново през септември в Будапеща. Българската търговско-промишлена палата се задължава да работи със своите съседи и партньори за създаването на нови решения за енергийното бъдеще”.
Лидерите на трите търговски камари отбелязаха, че по-добрата координация е най-важната цел за техните организации и че се задължават да действат в съответствие с принципите за прозрачност, сътрудничество и върховенството на закона.
Конференцията под наслов „Природен Газ: Перспективите за Централна и Източна Европа „ бе посетена от голям брой висши политици, бизнесмени и академици. Неотдавнашното подписване на меморандум за разбирателство между Газпром и австрийската енергийна компания OMV показва, че газопроводът Южен поток е в началото на дневния ред за много от говорителите.
Сред участниците на конференцията се откроиха Алън Райли, професор и директор на Програмата LLM, в Юридическия факултет на City University в Лондон, Улрих Стрейб, старши вицепрезидент на Дирекция „Корпоративна стратегия” на OMV, Ксаба Атила, главен бизнес консултант в унгарската компания MVM, Марк Хал, председател на Асоциацията на газовите компании и топлофикациите в Австрия и Леонид Григориев, главен съветник на ръководителя на Аналитичен център за правителството на Руската федерация и председател на Global Economy на Висшето училище по икономика.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg