АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сръбският модел в ЕС – руски предприятия и пари
Утре Сърбия официално ще подаде заявка за присъединяване към Европейския съюз, пише днес електронното издание на в. Ведомости.
Евроинтеграцията стана важна политическа цел на Сърбия след изборите през есента на 2005 г., които бяха спечелени от водената от президента Борис Тадич коалиция „За европейска Сърбия”. Към настоящия момент присъединяването към ЕС се одобрява от 80 % от населението на страната.
Един от ключовите външнополитически въпроси, обсъждани при преговорите за присъединяването към ЕС е този, че към съюза предстои да се присъедини страната с най- изявена проруска ориентация в Европа, отбелязва изданието. Русия, въпреки че запазва силно влияние в Сърбия, подкрепя присъединяването й към съюза. Това заяви Дмитрий Медведев по време на визитата си в Белград през ноември. Между правителствата и народите на двете страни са запазени добри взаимоотношения, нещо което е трудно постижимо в останалите постсоциалистически страни от Източна Европа, особено в страните по балтийското крайбрежие, отбелязва изданието.
Нещо повече Медведев одобри решение за отпускане на дългогодишен заеми в размер от $1 млрд. на Сърбия. „Газпром” подписа споразумение със „Сърбиягаз” за изграждане на част от газопровода „Южен поток”, което включва и разработване на газохранилището „Банатски двор”. През 2008 г. "Газпром нефт" купи контролния пакет акции в най-големия данъкоплатец в страната - компанията Naftna Industrija Srbije (NIS). В този смисъл в ЕС предстои да влезе държава, в чиято икономика значителна роля „играят” руски предприятия и пари.
Tweet |
|