АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиката на Германия е в стагнация вече десет тримесечия. По-високите заплати и по-ниските лихвени проценти говорят за възстановяване, но политическата нестабилност пречи на инвестициите.
През май в страната са регистрирани 29 700 нови автомобила, задвижвани от батерии. Това е с почти 31 на сто по-малко в сравнение с май 2023 г. Тогава обаче властите в Германия все още отпускаха субсидии при продажбата на електрически автомобили, посочва ДПА.
След години на бурен инвестиционен бум в периода непосредствено преди финансовата криза от 2008-2009 г. българската икономика се намира в период на многогодишна инвестиционна стагнация по отношение на брутното капиталообразуване като дял от БВП.
Въпреки високия деклариран недостиг на труд, останалите безработни не успяват да се реализират – те или имат неподходящи образование и умения спрямо търсенето, или са в региони, където търсенето е ниско.
Втората икономика в рамките на еврозоната отчита стагнация, или 0,00 процента растеж, през периода октомври-декември. Резултатът е подобен на този от предходното тримесечие, се посочва в доклада на "Инсее", посветен на БВП на страната.
Частният сектор в еврозоната се сви за втори пореден месец през август, тъй като секторът на услугите последва спадовете, отчетени при промишленото производство. Това сочат окончателни данни на проучване на "Стандард енд Пуърс глоубъл" (S&P Global), цитирани от ДПА. Окончателният композитен индекс Пи Ем Ай (PMI) на производствения сектор намаля до 18-месечен минимум, достигайки 48,9 през август спрямо 49,9 месец по-рано....
Въпреки че износът на Япония продължава да нараства, централните банкери, а други отбелязаха, че частното потребление е в стагнация поради силния натиск надолу върху потреблението на услуги.
Пазарът на общо застраховане се развива стабилно, въпреки цялостната икономическата стагнация и завършва 2020 г. с премиен приход от 2 438 млн. лв., с +1% по-висок спрямо 2019 г. Изплатените обезщетения са в размер на 1 012 млн. лв., като се отчита лек спад от -2% на годишна база.
Пазарът на общо застраховане остава стабилен, въпреки цялостната икономическата стагнация вследствие на COVID-19, сочат данните на КФН за м. август 2020 г. След лек спад през м.април (-0,5%) и м.май (-1,63%), в края на шестмесечието на 2020 г. се регистрира слаб пазарен ръст от 0,65% на годишна база, а през м. август той достига 1,54%.
Индустриално производство в еврозоната отбеляза изненадващо понижение през септември, докато в рамките на целия ЕС остана на нивото от август. В същото време производството в България продължава да нараства за пети пореден месец, при това с най-добро темпо от юни насам, отчита Евростат.