АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай изпревари Европа по създаването на нови лекарства. През 2023 г. източната държава е регистрирала за първи път 25 нови субстанции срещу 17 за Стария континент, показва нов доклад на ЕFPIA – европейската асоциацията на иновативните фармакомпании.
Уязвимостта на европейската електроенергийна система от подобни събития през зимата, отбелязва експертът. Той допълва е, че търсенето на електроенергия все още не е достигнало своя връх, а работата на френската ядрена енергетика, както и износът към съседните пазари, остават стабилни.
Продукцията на промишления сектор в ЕС и еврозоната е намаляла с 2 % през септември на месечна база. Това сочат най-новите сезонно изгладени данни на европейската статистическа агенция Евростат. Спадът последва отчетения за август ръст със съответно 1,2 и 1,5 на сто в ЕС и еврозоната.
Новата финансова рамка предвижда повече средства за Механизма за гражданска защита на ЕС, отколкото първоначално бяха поискани от Европейската комисия. Решението е взето в отговор на природните бедствия през изминалата година. Според плана държавите членове ще могат да използват до 10% от Европейския кохезионен фонд за предпазване от бедствия и възстановяване в бъдеще.
Работниците и служителите с договори за временна заетост са съставлявали 17,1 на сто от хората в активна трудова възраст (на възраст от 20 до 64 години) в ЕС през 2023 г. Това съобщава европейската статистическа служба Евростат. Делът на работниците и служителите на временна трудова заетост намалява спрямо 2014 г. (19,1 на сто).
Докладът на бившия управител на Европейската централна банка и италиански премиер Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, изтъкна, че ЕС се нуждае от 800 милиарда евро (868,48 милиарда долара) инвестиции годишно, или до 5 процента от своя брутен вътрешен продукт, за да бъде икономически конкурентоспособен на своите съперници САЩ и Китай.
Европейската комисия отпусна над 380 милиона евро за 133 нови проекта в Европа в рамките на програмата LIFE за околната среда и действията по климата.
Какви други данни бяяха представени в резултат на провеждащата се през тази година координирана хармонизирана бенчмарк ревизия за държавите членки на Европейския съюз (ЕС), страните от Европейската асоциация за свободна търговия, както и страните, участващи в преговорните процеси по разширяването на ЕС.
Европейската централна банка днес понижи водещите си лихви с по 25 базисни пункта (0,25 процентни пункта), сочи сайтът на финансовата институция. Депозитната лихва на централната банка на еврозоната, основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение и се свиват до съответно 3,25 на сто, 3,40 на сто и 3,65 на сто.
През 2023 г. ЕС е внесъл от трети страни соларни панели на стойност от 19,7 млрд. евро, вятърни турбини за 0,3 млрд. евро и течни биогорива за 3,9 млрд. евро. Това сочат данните на европейската статистическа агенция Евростат.