АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стажът скача от 1 януари 2012 г.
От 1 януари 2012 г. стажът за работещите при трета категория труд да започне да се увеличава плавно, до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 година. Това е заложено в подписаното от всички социални партньори днес споразумение.
Националното споразумение е за финансова стабилност и усъвършенстване на пенсионното законодателство, съобщи на пресконференция в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов, цитиран от БТА.
Възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по шест месеца ще започне да бъде увеличавана от 1 януари 2021 г. - до достигане на 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година.
Сега жените се пенсионират на 60 години при 34 години стаж, а мъжете - на 63 години, при 37 години стаж.
Периодът за ранно пенсиониране на работещите в тежки условия ще бъде удължен до 31 декември 2014 година. Запазва се сегашният вариант на пенсиониране, при който работещите при първа и втора категория труд се пенсионират през Националния осигурителен институт.
От 2011 г. до 2014 г. вноските на категорийните работници от 12 на сто за първа категория и 7 на сто за втора категория ще постъпват в НОИ, а не както досега - в професионалните фондове.
По думите на премиера споразумението цели повишаване на приходите в системата и финансовата й стабилизация, както на входа, така и на изхода, за да се подобрят правата на хората и адекватността на защитата и овладяване на демографските предизвикателства, пише в документа.
Във фонд "Пенсии" на НОИ ще се прехвърлят и средствата по индивидуалните им партиди до 31 март 2011 г. От първи януари 2015 г. ранните пенсии за работещите при първа и втора категория труд ще се изплащат само от професионалните фондове.
От 2017 г. започва увеличаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1.1 на 1.2 на сто за пенсиите, свързани с трудова дейност. От същата година се увеличава и общият размер на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с два процента, като увеличението се насочва за универсалните пенсионни фондове, т.е. вноската за тях нараства от пет на седем процента.
Увеличава се и периодът за закупуване на стаж до пет години - вноската е в размера на вноската за фонд "Пенсии" - 17.8 на сто върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се.
В споразумението е заложено и вече гласуваното увеличаване на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 1.8 на сто. От началото на следващата година ще бъдат предприети по-ефективни мерки за подобряване на събираемостта на вноските, включително и чрез криминализиране на укриването на вноски, съобщи премиерът.
От 1 януари 2014 г. се премахва максималният размер на новоотпуснатите пенсии и постепенно се увеличава максимумът на старите пенсии чрез нарастване на максималния осигурителен доход.
Със споразумението се цели до 2025 г. да се достигне коефицент на заместване на личния доход преди пенсионирането на човек не по-малко от 65 на сто от първия и втория стълб.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви, че постигнатото досега никога не е правено. Реформирахме системата с визия до 2035 г., за да бъде устойчива, заяви той.
Синдикатите определиха споразумението като единственият възможен компромис, по думите на и.д. президента на КНСБ Пламен Димитров, а работодателите изразиха задоволство, че е отразено желанието им да не се отлага пенсионната реформа, както и е заложено поисканото от МВФ - по думите на председателя на БСК Божидар Данев.
По думите на Данев, трябва да се мисли и как до 2028 г. да се премахне ранното пенсиониране. Задоволство от постигнатото изразиха и от Асоциацията на пенсионно-осигурителните дружества.
Tweet |
|