АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стара Загора: 63% търсят нов кмет
За 32 % от населението в Община Стара Загора животът се променил в положителна посока след приемането на България в Европейския съюз (Е) през 2007 г. Това е сравнително висок дял, на фона на регистрираните резултати от проведените през последните 3 години аналогични регионални изследвания.
Данните са от представително социологическо проучване, направено съвместно от Гражданско движение „ДНЕС” от агенция „ЕСТАТ”. В проучването са обхванати 406 пълнолетни жители на Стара Загора и съставните села от старозагорска община, а целта на изследването е да анализира социално-икономическата ситуация и политическите и електорални нагласи сред населението в общината. На въпроса „До каква степен споделяте мнението, че Стара Загора е добро място за живеене?” 72 % от анкетираните отговарят утвърдително („напълно” или „в голяма степен”). Противоположно мнение се споделя от всеки четвърти жител на общината (27 %). Сравнително по-висока степен на одобрение за Стара Загора като „добро място за живеене” се наблюдава при работещите на ръководна длъжност (83 %) и респондентите с доходи над средните (85 %). Относително по-слабо съгласни с твърдението са безработните (64 %), хората с основно или по-ниско образование (63 %) и получаващите най-нисък доход (60 %).
Въпреки че за мнозинството от анкетираните Стара Загора „е добро място за живеене”, основните идентифицирани проблеми в общината са свързани с общинската инфраструктура, озеленяване и благоустройство (38 %). На следващите места по честота на посочване са проблемите в сферата на икономиката (22 %), екологията (20 %), чистота и сметосъбиране (15 %), социално-икономически проблеми (9 %), транспорт, трафик и организация на движението (9 %), местна администрация и управление (7 %), други инфраструктурни проблеми (7 %). Помолени да изберат най-належащият за решаване проблем (измежду набор от готови предложения), интервюираните лица от община Стара Загора съставят следната подредба: ниски заплати и пенсии - 27 %; безработица - 24 %; нисък стандарт на живот - 17 %; здравеопазване - 9 %; чистота и лоша администрация - всяко с по 6 %; инфраструктура - 5 %.
Респондентите дават умерена оценка за състоянието на икономиката в общината („добър” 3.78), сходна с измерената през април 2010 г. („добър” 3.90), което показва, че въпреки икономическата криза, не е регистриран значим спад. Миграционните нагласи сред населението на общината са сравнително ниски. 14 % от интервюираните споделят, че имат сериозни планове за преселване в друго населено място или за напускане на страната. Високата оценка за икономическото състояние на града и общината са ключовите предпоставки за запазване на демографския потенциал.
Оценка на местната администрация и политици
Данните от изследването показват, че населението в общината е критично настроено към работата за града на кмета Светлин Танчев и е сравнително „по-меко” в критиката си към Общинския съвет. Градоначалникът на Стара Загора е оценен със „среден” 3,30 по шестобалната система, а работата на общинските съветници е с оценка на границата между „среден” и „добър” - 3,57.
Tweet |
|