EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Стартира Европейска гранична & брегова охрана

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Стартира Европейска гранична & брегова охрана

mail07:30 | 07.10.2016прегледи 3975 коментарикоментари 0


„В последните две години Европа беше превърната в разграден двор. За български гражданин беше проблем да влезе в Шенген, а мигрантите минаваха спокойно навсякъде. Искаме да превърнем Европа не в крепост, а в добре регулирана система. Има контролно-пропускателни пунктове – когато знаем кой с каква цел е влязъл, хуманна и солидарна Европа ще направи необходимото, за да го защити. Искаме да въведем този ред”. Така министър-председателят Бойко Борисов коментира решението за създаване на европейска агенция за гранична и брегова охрана, чийто старт беше даден на 6-ти октомври на ГКПП – Капитан Андреево.

Европейската агенция за гранична и брегова охрана, утвърдена през юли от Европейския съвет, може да разчита през 2016 г. на бюджет от 238 милиона евро, който ще нарасне до 322 милиона към 2020 г. Поставеното начало представлява своеобразна генерална репетиция в очакване на 6 декември, когато ще бъде задействана групата за бърза намеса в състав от 1500 души, които са придадени от отделните страни членки.

Задачата на групата ще бъде да се намесва по решение на Съвета на ЕС при евентуални извънредни ситуации, които могат да възникнат, в случай че дадена страна не е в състояние да защити своите граници, поставяйки на риск Шенгенското пространство. За 6 януари догодина е предвидено задействането на подразделение, което ще се занимава изключително с репатриране на мигранти. Агенцията ще има офицер за свръзка в Анкара. Ще се набляга на операции като "Тритон" и "Посейдон" в Средиземноморието, които са насочени към сигурността на Италия и Гърция. Една от най-важните задачи на агенцията ще бъде оперативното управление и мониторингът. Агенцията ще може да развива и оперативни решения, които засягат най-уязвимите държави членки, каза досегашният директор на ФРОНТЕКС Фабрис Леджери, който вече оглавява новата структура.
  
Стартът на новата Агенция бе съпътстван с изложение на техника. Екипи на Гранична полиция от страни членки бяха строени на плаца на ГКПП Капитан Андреево. Звеното ще има собствено оборудване - плавателни съдове, въздухоплавателни средства и автомобили. Нейна задача ще бъде и подпомагането при връщането на нелегалните мигранти.

На церемонията присъстваха комисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос, директорът на „Фронтекс” Фабрис Леджери, членове на българското правителство и министри на вътрешните работи на държави-членки, представители на Европейския парламент и на Народното събрание, официални лица от Турция.

Преди година и половина-две идеята за затваряне на външните граници на ЕС се приемаше като ерес, припомни Борисов. Той определи като ключово заседанието на Европейския съвет в Братислава, завършило със заключението, че без много бързи и ефикасни мерки проблемът ще се разраства. „Няма по-хубаво място за живот и по-успешен модел на управление от ЕС, затова всички потоци на мигрантите са към Европа. Няколко години България се бори сама, изпълнявайки стриктно задълженията си към ЕС… След Братислава Съюзът вече не е съшият. Той показа, че може да бъде бърз, ефективен, да проявява необходимата солидарност и най-вече – да прилага мерки на терен”, посочи министър-председателят.

Той подчерта, че не бива да се приема, че стартирането на новата европейска агенция е насочено срещу Турция. „Напротив, това трябва да е знак към всички в Европа за значението на споразумението с Турция. Няма гранична полиция, която да се справи с няколко милиона мигранти. Турция трябва да остане наш стратегически партньор”, заяви българският премиер. Той заяви, че спирането на войната в Сирия зависи основно от САЩ и Русия и затова всички заедно трябва да настояват Вашингтон и Москва да постигнат разбирателство. „Ако на югоизток няма мир, каквито и средства да отделим, каквито и сили да разположим, нямаме шанс да се защитим”, категоричен беше Борисов.

Премиерът благодари на българските евродепутати за работата им в ЕП и с институциите, за да може да се случи общата европейска гранична охрана. Резултатността от солидарните действия в ЕС той подчерта и с подписаното споразумение за реадмисия с Афганистан. „Много е важно това споразумение да проработи, защото то ще даде възможност за сключването и на други – и Италия, и Гърция са потърпевши от мигрантския натиск. За нас не е важно само ние да се спасим, а да е добре на всички в Европа, като продължаваме да проявяваме хуманността си”, каза Бойко Борисов и подчерта, че европейските граждани искат Съюзът да е по-солидарен, по-гъвкав, бърз и решителен в действията си.

Еврокомисар Димитрис Аврамопулос изрази благодарността си към премиера Бойко Борисов, българското правителство и служби, както и към „Фронтекс” за отличната работа и сътрудничество. Той подчерта, че министър-председателят на България е сред основните вносители и застъпници за създаването на Агенцията за европейска гранична и брегова охрана. „Бих искал да похваля премиера Борисов за неговите проевропейски думи. Много се уповавам на неговото надеждно водачество в тази част на Европа. Има голям принос към обсъжданията в Съвета, той беше един от най-големите застъпници за тази агенция”, посочи Аврамопулос. Комисарят определи създаването на агенцията като „безпрецедентно постижение на европейската воля и единство, символ за Европейския съюз, показващ, че можем да действаме съвместно, че Европа е ефективна в справянето в предизвикателствата със сигурността. Външната граница на една държава-членка е външна граница на всички държави-членки“, заяви Димитрис Аврамопулос.

Той посочи, че сътрудничеството със съседите от региона е от съществено значение в този процес. „Новата агенция има по-широки правомощия да си сътрудничи и подкрепя съседните страни. Тя не съществува независимо от държавите, а съществува чрез тях, затова всички трябва да се опитаме работата да бъде ускорена. Доказвали сме какво можем да постигнем когато ЕС действа обединен“, каза еврокомисарят.

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова определи стартирането на Агенцията като началото на още по-ефективно, по-солидарно и по-партньорско сътрудничество за охраната на европейските граници в името на сигурността на всички европейски граждани. По думите й, фактът, че Агенцията стартира работа именно в България, е израз на признание за ангажираността и проявената отговорност на българската държава за опазване на външните граници на ЕС. „Ще продължим да го правим и занапред, в сътрудничество с нашите съседи и партньори, защото надеждните и сигурни външни граници са първостепенна отговорност на всички нас при безпрецедентния бежански натиск и е необходимо да има споделена отговорност”, заяви тя.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg