АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Стратегията ще бъде насочена към преодоляване на финансовите, регулаторни и административни пречки, които ограничават или забавят разрастването на стартиращите предприятия и превръщането им в печеливши дружества на единния пазар.


Новата платформа ViennaBusiness е насочена към международни компании, стартиращи фирми и всички, които искат да научат повече за живота, работата и правенето на бизнес в австрийската столица. Новата инициатива цели да направи бизнес потенциала на Виена още по-видим на международно ниво.


Има всички предпоставки страната да се превърне в иновационен хъб за региона, както и да се появят още компании еднорози (стартиращи компании, чиято пазарна оценка надхвърля 1 млрд. щатски долара – бел. авт.). Такива послания отправиха участници в професионална дискусия за състоянието и предизвикателствата пред предприемаческата екосистема в България, провела се в рамките на първия регионален форум на Алианса на научните и технологични...


Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи структурата и състава на новата Комисия в Европейския парламент в Страсбург. Кандидатът за комисар от България Екатерина Захариева получава ресор „Стартиращи предприятия, изследвания и иновации“.


Проучване на израелската Агенция за иновации покачва, че несигурната бизнес среда е принудила от март насам около 80% от новите израелски стартиращи предприятия да се регистрират извън страната, което е с 20% повече от 2022 г.


Ще бъдат представени фирми, работещи в областта на облачните и мобилни технологии, гейминг технологии, финтех, кибер сигурност, дигитално здравеопазване и технологии, агро технологии и дигитално земеделие, възобновяеми енергийни източници, рисков капитал, резервни части за автомобили, строителни материали и строително-технически консултации, както и иновативни и стартиращи компании от всички сфери на икономиката.


Като част от програмата за стартъпи, тя кани във Виена избрани международни стартиращи фирми, които са мотивирани да разширят дейността си в Австрия, Германия и Швейцария и да се потопят в местната стартъп екосистема.


Какъв е стереотипът за лидер? Обикновено си представяме човек във втората половина от живота си. Все още повечето главни изпълнителни директори и политически лидери са във възрастовия диапазон от средата на 50-те до 70-те години. Но това се променя. Нарастващ брой компании, от стартиращи до мултинационални, се управляват от лидери в 40-те, 30-те и дори 20-те си години.


Основно са от технологичния сектор с софтуер, изкуствен интелект за анализ на данни, киберсигурност, IoT, InsureTech. Има и производители на биопродукти, на вафлени чаши за кафе, търговци на храни и аксесоари за домашните любимци, електроника под наем, споделена мобилност и споделени офис пространства.


С тях се изясняват и опростяват правилата, съгласно които държавите членки могат да подкрепят и улесняват достъпа до финансиране за европейските стартиращи предприятия, малките и средните предприятия (МСП) и дружествата със средна капитализация.