АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Първите реакции в социалните мрежи са положителни, но едновременно с това започна бурен дебат за ползата и резултатите от планираната гражданска акция.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,235 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Област Враца е на пето място сред останалите области по средна брутна заплата за 2023-та година, сочат данни на Териториално статистическо бюро (ТСБ) Северозапад към Национален статистически институт (НСИ). Възнаграждението в областта е било 21 781 лв. на годишна база, при 24 485 лв., за страната, става ясно от статистиката.
Общият брой на нощувките в страната през ноември 2024 г. е 944,7 хил., или с 10,5 на сто повече в сравнение с година по-рано, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Българските граждани са реализирали 711,2 хил. нощувки, а чуждите - 233,5 хил. нощувки.
Това сочи изчисление на НСИ със специално създадена за целта формула, която отразява разликата в цените на собствените марки на Kaufland и средните съпоставими цени на останалите марки, продавани във веригата. В проучването са включени 100-те най-търсени и основни продукта, част от малката потребителска кошница на НСИ.
Четири ще са новите стоки и услуги в потребителската кошница на инфлацията, чиито цени ще следи НСИ тази година, а от нея ще отпаднат осем други. Сред отпадналите са PCR тест за COVID-19 и акумулаторна отвертка.
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на ДКСБТ. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240 пункта. Преди Коледа ИТЦ беше на ниво от 2,214 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
За клиентите на "Електрохолд" цената нараства с 8,36 процента, на ЕВН - с 8,39 на сто, а за клиентите на "Енерго Про" - с 8,55 процента, посочват от КЕВР. В тези цени са включени и цените за мрежовите услуги.
Индексът на потребителските цени се е повишил до 1,9 на сто на годишна база през декември спрямо 1,7 на сто през ноември. Това е най-високото равнище на инфлацията в Словения от май, когато цените нараснаха с 2,5 процента.