АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Германската централна банка намали прогнозата си за растеж за следващата година до 0,2 процента от 1,1 процента, които прогнозира през юни. Също така се отбелязва, че сега се очаква икономиката да се свие леко тази година - с 0,2 процента - когато преди това очакваше растеж от 0,3 процента.
Това представлява ревизия в низходяща посока спрямо пролетната прогноза на финансовото министерство, според която инфлацията в края на годината, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се очакваше да достигне 2,3 процента.
В есенните си прогнози организацията прогнозира инфлация на ниво от 2,4 на сто за 2024 г. и 2,7 на сто за следващата година, като за 2026 г. очакванията са тя да се свие до 2,5 на сто. Данните са коригирани надолу спрямо предишния доклад, публикуван през май, когато ОИСР обяви, че очаква инфлация за 2024 и 2025 г. да е на ниво от съответно на 3 и 2,8 на сто.
Между юли и септември оборотът на компанията се е понижил с 1 на сто, достигайки 17,84 милиарда долара. Компанията прогнозира преди десетина дни, че тримесечните й резултати ще бъдат утежнени от общи разходи преди облагане с данъци от около 5 милиарда долара.
Базираната в Женева организация прогнозира, че световната търговия ще нарасне с 2,7 процента през тази година. Това представлява подобрение спрямо прогнозата й за ръст от 2,6 процента, представена през април.
Международната търговия със зърнени култури сега се прогнозира на 488,1 милиона тона, което представлява свиване от 2,7 процента спрямо нивото от 2023/24 г. Въпреки това се вижда, че увеличаването на вноса от Африка и Близкия изток може да доведе до възстановяване на международната търговия с ориз през 2025 г.
Всъщност валутният борд го направи Доплер с хора от Виденовото правителство, български екипи и такива на МВФ, посочи Левон Хампарцумян. Коментарът му бе по повод по-ранно изявление на Ханке, че влизането на България в еврозоната би било катастрофа и че трябва да запазим валутния борд.
В най-новия си септемврийски доклад ОПЕК залага на увеличение с 2,03 милиона барела на ден през настоящата година. В доклада си през август организацията прогнозира по-солиден ръст - с 2,11 милиона барела на ден.
Интервюто съдаржа темите:Валутен борд и икономическа стабилност: Какво е въздействието му върху икономическата стабилност?Хиперинфлацията в България през средата на 90-те години, Трябва ли да се премахне валутния борд и да влезем в еврозоната? и други.
Фотоволтаиците сами се очаква да покрият около половината от увеличението на глобалното търсене на електроенергия до края на 2025 г. Слънчевата и вятърната енергия заедно ще представляват три четвърти от растежа, прогнозира още МАЕ.