EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Стимули за британската икономика

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Стимули за британската икономика

mail14:08 | 02.06.2020прегледи 599 коментарикоментари 0


Британското правителство планира да стартира преди лятото голям пакет стимулиращи мерки с акцент върху разкриването на работни места и инфраструктурни проекти, които да помогнат за измъкването на икономиката от коронавирусната криза, съобщава "Файненшъл таймс".

В петък министърът на финансите Риши Сунак отказа да посочи дали ще изтегли напред своето бюджетно изявление, което предстои да бъде направено през есента, за да уточни как той ще се справи с нарастващия дълг на Обединеното кралство.

Правителството на премиера Борис Джонсън обаче беше избрано през декември, след като обеща да подобри "скърцащата" инфраструктура на страната, като според информация на "Файненшъл таймс" това ще представлява централна част от програмата за възстановяване, заедно с мерки за преквалификация на работниците.

"Опитваме се да идентифицираме проектите, които са готови за първа копка и искаме да продължим с това“, съобщава финансово издание, цитирайки неназован министър.

В петък Риши Сунак заяви, че работодателите, чиито бизнес пострада от спирането заради коронавирусната криза, ще трябва постепенно да започнат да допринасят за изключително скъпата схема на правителството за субсидиране на заплатите, но това ще стане едва от август.

От март насам правителството изплаща 80% от заплатите на работниците, които временно са пуснати в принудителен отпуск и вече достигнаха общо 8,4 милиона, за да се ограничи един по-силен ръст на безработицата.

Макар това да бъде приветствано от синдикатите и бизнес групите, все още има опасения дали ще успеят да се върнат много от работните места в секторите, които се мъчат да отворят наново, като например в хотелиерството, търговията на дребно и авиацията.

Според Сунак от август компаниите ще трябва да възобновят пенсионните и осигурителни плащания, увеличавайки до 10% разходите за заплати през септември и до 20% през октомври.

Финансовият министър също така обяви, че от 1-ви юли ще бъде дадено началото на работа на непълно работно време - искане от страна на бизнесът, който се стреми постепенно да възобнови дейността си. Той удължи и многомилиардната програма за компенсиране на доходите на самостоятелно заетите трудещи се.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg