АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Президентът на САЩ Доналд Тръмп разговаря по телефона с мексиканския си колега Клаудия Шейнбаум и канадския премиер Джъстин Трюдо.


Тръмп обаче посочи, че в средата на този месец ще бъдат "разширени" митата върху вноса в САЩ на петрол и природен газ. На фона на това изявление цените на черното злато се повишиха за кратко на международните пазари, след което отбелязаха понижение.


Компаниите от САЩ са с най-висок дял - 2 трилиона евро, следвани от тези от Великобритания със 770 милиарда евро, Китай с 570 милиарда евро, Мексико - 190 милиарда евро, Канада - 181 милиарда евро и Австралия със 132 милиарда евро.


ЕС и Мексико актуализираха търговско споразумение, което цели значително да увеличи търговията и инвестициите.


През октомври на месечна база свободните работни места за квалифициран труд растат с близо 9 на сто спрямо спад с 5 на сто през септември. През октомври свободните работни места са се увеличили с 11 на сто в САЩ и с 4 на сто във Великобритания, но растежът е много по-отчетлив в Мексико и Канада - съответно 22 и 18 на сто.


В едно от първите си публични изказвания, откакто беше назначена за председател на Фондации "Отворено общество" през март, Бинайфер Новроджи заяви пред АП, че целта на инвестицията е създаването на устойчиви работни места, преход към чиста енергия и отдалечаване от въглеродно интензивните индустрии в Бразилия, Мексико, Южна Африка, Сенегал, Малайзия и Индонезия.


Мексико предлага да изнася 20% от текилата, да увеличи доставките на мескал и кафе. Следващата седмица Барера Ромера ще обсъжда доставките на текила и мескал за Русия с руски представители, тъй като мексиканската страна има много въпроси, свързани с регулацията на доставките.


Опасенията за икономическа студена война между САЩ и Китай засилват привлекателността на Мексико и изглежда, че високопоставените лица са осъзнали, че е по-добре да разполагат производствените си вериги в Сиудад Хуарес, отколкото в Шънчжън.


Днec 90% oт вcичĸи пpoизвeдeни cтoĸи в Aмepиĸa и Eвpoпa c цeнa дo 30 eвpo ce пpoизвeждaт в Kитaй, който e cвeтoвeн лидep в пpoизвoдcтвoтo нa пoвeчeтo видoвe пpoмишлeни cтoĸи и e нaй-гoлeмият изнocитeл в света.


Външнотърговският стокообмен на подсектор "Парфюмерия и козметика" през 2022 г. нараства, като достига 788,1 млн.евро. Външнотърговското салдо е положително, като спрямо 2021 г. намалява с 34.5 млн. EUR, а спрямо 2017 г. намалението е със 36.9 млн. EUR или 10 пъти.