АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2024 г. в Румъния бяха пуснати в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7), която свързва Южна и Северна Румъния. Мрежата от скоростни пътища се състои вече от над 1280 км.
В периода от 01 януари 2025 г. до 03 януари 2025 г. не се наблюдава съществено изменение на потоците природен газ през България спрямо втората половина на декември 2024 г., включително в точката на междусистемно свързване Негру Вода/Кардам, през която се пренасят количества в посока към Румъния, Украйна, Молдова и Унгария.
Ако Украйна прекрати транзита на руски газ, алтернатива за Приднестровието може да газопроводът "Турски поток". "Газпром" е обвързал продължаването на доставките по алтернативни маршрути с исканията си Кишинев да плати натрупаните задължения за предишни доставки на газ за Молдова, които според руски изчисления са $709 млн.
Чрез него доставки природен газ могат да бъдат осъществявани за Гърция, България, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна на изток, както и за Унгария и Словакия на запад. Терминалът разполага с най-съвременна технология и е с максимален капацитет за регазификация от 5,5 милиарда кубически метра годишно.
Румъния иска да купи чрез националната компания Администрация на морските пристанища-Констанца акциите на компанията "Danube Logistics" ООД (притежавана от ЕБВР) в Международното свободно пристанище Джурджулещ, което се намира на мястото, където река Прут се влива в Дунав и е единственият излаз на Молдова до реката.
Страната ни изпреварва по този показател Унгария, Румъния, Гърция и Молдова. Основните причини за това са очакванията, че AI инструментите ще намалят натовареността на служителите, ще им спестят време и ще автоматизират някои задачи.
Вертикалният коридор е стратегическа инициатива на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, целяща подобряване на сигурността и диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на допълнителни количества природен газ от юг на север.
Прибягваме към "внос" на работници и разширяваме държавите източници на кадри. В началото започнахме с Украйна и Молдова, а след това продължихме с Казахстан, Узбекистан и Непал. Имаме и предложения от Виетнам.
На 30 ноември миналата година „Енергоком“ и ДЕПА подписаха меморандум за разбирателство, в който се изразява ангажимент за засилване на сътрудничеството при доставката на природен газ, включително на втечнен.
Споразумението с Индия е част от по-широк план на гръцкото правителство, който включва споразумения с общо шест страни - Армения, Грузия и Молдова в Европа и Индия, Филипините и Виетнам в Азия.