EUR 1.9558
USD 1.9037
CHF 2.0822
GBP 2.3526
CNY 2.6253
you tube
mobile version

Стотици милиони заровени в езерото „Белене”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Стотици милиони заровени в езерото „Белене”

mail16:42 | 16.03.2010прегледи 575 коментарикоментари 0


„Руската оферта за 2 млрд. евро за АЕЦ „Белене” за тази и следващата година не отпада като вариант, но проектът няма да се реализира без европейски стратегически инвеститор”, каза премиерът Борисов по време на посещението си на площадката на бъдещата централа.
Той бе категоричен, че докато не получи достатъчно гаранции и не се появи европейски инвеститор, няма да кара данъкоплатците да дават повече пари. „Можем да приемем руската оферта само, ако имаме големи европейски фирми, които да ни гарантират със своето участие, че няма следващите поколения пак да го ровят това нещо и пак да правят ново”, допълни още той.  Борисов заяви, че ще чакаме инвеститор колкото е необходимо.
Тонове скрап са натрупани встрани от пътя за площадката към АЕЦ „Белене”.
Борисов посочи трапът, пълен с вода, където би трябвало да се монтира първият реактор, което по думите му струва - ни по-малко, ни повече от 800 млн. лв. и сградите, които се виждат са от 1981 г. Това е направено по най-важния енергиен проект на България, каза Борисов.
В района има и музей, в който оборудване за стотици милиони стои под навеса. То е оценено за около 70 млн. лв., но вероятно струва два пъти повече, допълни и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
200 млн. лв. сме дали предварително за оборудването на двата реактора и дължим още 1.1 млрд. лв. неустойки и още 0.5 млрд. лв. главница по кредити. Сега разбирате защо RWE избяга. Само консултантът ще получи 1 млрд. лв., каза Борисов.
Германската компания RWE бе избрана за стратегически инвеститор в проекта за втора атомна централа с 49% дял, но се оттегли от проекта в края на 2009 г. Консултанти за АЕЦ „Белене” са „Делойт” и „Уорли Парсънс”.
В момента е обявена процедура за избор на консултант за АЕЦ „Белене”, който трябва да структурира проекта така че той да бъде икономически изгоден. Очаква се резултат от конкурса да има в средата на годината.
Според министър-председателя ценното на площадката е, че Европа е дала разрешение за строителство на ядрена централа, която няма в друга държава. Договорът с главния изпълнител „Атомстройекспорт” изтича в края на март, затова съм дошъл да видя какво е направено, каза Борисов. На въпрос дали е запознат със сеизмичността на района, премиерът каза, че знае, че наличният близо 10 метра пласт от баластра, който е отдолу под водата, играе ролята на амортисьор, който при трус поема всички трептения и е изчислен. Когато моят предшественик е правил третата първа копка на този гьол, са казали, че струва 4 млрд. евро. Сега към днешна дата от цифрите, които чувате разбирате, че тази цифра не може да се изпълни, коментира Борисов. По думите, по начина по който се вземат парите и досега са харчени проектът накрая може да струва 50 млрд. „То не е луд, който яде баницата, луд е този, който му я дава, затова като условие казах, че ние поставяме на нов принцип строежа на тази централа”, допълни още премиерът. Той бе категоричен, че данъкоплатците няма да дават повече пари, които да бъдат заровени в земята, ако няма европейски стратегически инвеститор. В момента се чудя как да намеря 150 млн. лв., едни от най-важните ни съсловия – полицаи, военни, да не страдат, а виждате, че тук тази дупка струва 800 млн. лв. Аз нервнича, всички българи нервничим. Ако има някой, който да ти взема за по 2 млрд. оборудване и да има дупка накрая, всеки ще нервничи, каза още Борисов.
До две – три седмици се очаква отговор във връзка с преговори с потенциални европейски стратегически инвеститори за АЕЦ „Белене”. Друг вариант, който Борисов посочи, е – да бъдат прекратени всички дейности по проекта, като се заплатят милиард и сто милиона лева неустойки и още половин милиард – по кредити. Премиерът съобщи още, че всички дейности, извършени до момента по проекта, ще бъдат дадени на прокуратурата. Борисов заяви, че главният прокурор може да възложи на експерти в АЕЦ „Козлодуй” проверка и те да преценят колко струват извършените до момента дейности. Агенция Фокус /със съкращения/


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2343