АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Европейският парламент изненадващо отхвърли резолюция за внасяне на промени в позицията на Съвета на ЕС за бюджета на съюза за догодина. Гласуването се състоя в рамките на на пленарната сесия на ЕП в Страсбург тази седмица.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи структурата и състава на новата Комисия в Европейския парламент в Страсбург. Кандидатът за комисар от България Екатерина Захариева получава ресор „Стартиращи предприятия, изследвания и иновации“.
Има и фиксирана сума, която покрива настаняване, храна и свързаните с това разходи за всеки ден, прекаран в Брюксел или Страсбург: 350 евро. Това прави общия месечен доход около 17 000 евро, всеки депутат получава също по 29 557 евро месечно, които отиват за заплащане на неговите сътрудници.
Модернизирането на жп връзката между двете столици, предвидена съгласно Федералния план за възстановяване и инвестиции от 2,6 милиарда евро. Работата по връзката на обща стойност 112 милиона евро е част от глобалния проект „Euro-Cap-Rail”, свързващ Брюксел, Люксембург и Страсбург.
200 европейски граждани се събраха в Страсбург този уикенд, за да обсъдят своите опасения и идеи.
Всеки един от четирите съвета ще заседава три пъти. Първите сесии ще се проведат в рамките на четири уикенда между 17 септември и 17 октомври в сградата на Европейския парламент в Страсбург.
Стратегията „От фермата до трапезата“ са насочени към постигане на нов по-добър баланс между природата, продоволствените системи и биоразнообразието с цел защита на здравето и благосъстоянието на нашите граждани наред с повишаване на конкурентоспособността и устойчивостта на ЕС.
Освен основните дейности на Парламента, председателят Д. Сасоли предложи подкрепата на ЕП на местните власти в Страсбург, Брюксел и Люксембург, предоставяйки пакети с храна, подслон и център за тестване на COVID-19.
Предвижда се комисията да заседава извънредно на 2 април, след като по-рано тази седмица в Страсбург евродепутатите не успяха да се произнесат по множеството предложения за поправки и добавки към внесените законопроекти.
Те дават повече правомощия на издатели на нови и звукозаписни компании срещу интернет гиганти като „Гугъл“ и „Фейсбук“, въпреки напрегнатия дебат в парламента и яростно лобиране преди вота евродепутатите в Страсбург одобриха директивата с 348 гласа „за“ срещу 274 „против“ и 36 „въздържал се“.