АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стрес-тест за българската икономика
България е в групата на уязвимите страни по критериите на стрес-тест проучване за устойчивостта на националните икономики към глобалната икономическа криза. То е дело на швейцарската бизнес-школа IMD и данните са публикувани на сайта www.imd.ch на школата. Анализирани са 57 страни по света.
Стрес-тестът е изготвен на базата на 20 различни индикатори, разделени в четири групи – икономически перспективи, устойчивост на бизнеса, стабилност на държавата и способност на обществото да преодолее кризата.
Сред взетите предвид показатели са и ръстът на БВП, състояние на правната система, сплотеност на обществото.
В общата класация за стрес-тест за конкурентноспособност България заема 46-о място със събрани 25.33 точки от 100 възможни, като непосредствено преди нея са Южноафриканската република (45) и Франция (44) с 28.7 точки. С приблизителен брой точки са Италия и Полша, с рязък спад на точките е Гърция (49) с 14 точки, Испания (50) със 7.5 точки.
На дъното на класацията са Русия (51 място), следвана от Унгария, Хърватска, Румъния, Украйна, Аржентина и Венецуела с нула точки.
Лидер в това класиране е Дания със 100 точки. В тройката са още Сингапур и Катар, а САЩ, които обикновено са сред лидерите по конкурентоспособност, в този тест заемат 28-о място. Сред десетте най-мощни икономики най-устойчива на кризи е Индия (13-о място), Канада (16) и Китай (18).
Според класацията предимствата на българската икономика са чуждестранните инвестиции като процент от БВП, приходите от туризъм, също като процент от БВП, ръст на БВП на глава от населението, индексът "цена на живота"; ниският корпоративен данък, краткосрочната лихва и други.
Негативните моменти в това отношение за българската конкурентоспособност са преди всичко дефицитът в текущата сметка, слабият износ, инфлацията. Към това може да се прибавят още ниския БВП на глава от населението, защитата на личната собственост и сигурност, кредитният рейтинг на страната. Споменатите като отрицателни характеристики и ниската производителност на труда, цената на труда за единица продукция, висока енергоемкост на икономиката.
Tweet |
|