АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Продукцията на промишления сектор в ЕС и еврозоната е намаляла с 2 % през септември на месечна база. Това сочат най-новите сезонно изгладени данни на европейската статистическа агенция Евростат. Спадът последва отчетения за август ръст със съответно 1,2 и 1,5 на сто в ЕС и еврозоната.
Остава неясен въпросът дали това ще доведе до консолидация на банковия сектор.Финансовото състояние на банките в Южна Европа е все още отлично и надхвърля очакванията на анализаторите.
За втори път кредитният рейтинг на Хърватия е повишен с две степени наведнъж. Първият път беше през 2022 г., когато страната получи зелена светлина за влизане в еврозоната и Шенгенското пространство, отбелязва ХИНА.
Индексът в сектора на услугите достига ниво от 51,6 пункта спрямо 51,4 пункта през септември, но опасенията за свиване в рамките на цялото тримесечие засега остават, посочват икономисти.
В анализа на Министерството на финансите се отбелязва, че подобно на тенденциите в еврозоната, доверието на потребителите се подобрява през тримесечието, докато бизнес климатът и показателите за икономическата активност в промишлеността се влошават.
В ЕС общото съотношение на данъци и нетните социални вноски, изразено като процент от БВП, е възлизало на 40% през 2023 г. Това е спад в сравнение с 2022 г., когато е било 40,7%. В еврозоната е спаднало до 40,6%.В България процентът е 29,9 от БВП през 2023 г., 31.1% през 2022.
Това означава, че финансовият резултат е с 14 млн. лева по-висок спрямо първите девет месеца на 2023 г. Годишният темп на растеж на печалбата на банките на българския пазар се забавя спрямо август, когато бе отчетен ръст от 4,3 на сто до 2,4 млрд. лева.
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Страни като Ирландия, Испания и Германия също са участвали в теста, но понастоящем Белгия е единствената европейска държава след Исландия, която официално е приела закон за четиридневната работна седмица.
Към 30 юни, което е със 130 млн. лв. (7,7 процента) повече спрямо тази за първото шестмесечие на 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ и публикувано на интернет страницата на централната банка.