АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стресиращи въпроси около европейски банки
Правителственият „стрес тест” на най-големите американски банки подхранват опасенията, че европейските им събратя изостват в усилията си за повишаване на собствения им капитал, съобщи Wall Street Journal.
За разлика от САЩ, в Европа няма големи правителствени инициативи, които да накарат европейските банки да увеличат своя капитал, а в национален мащаб се действа само на "на парче" при нужда. Междувременно, докато американските банки се мъчат да повишават своя капитал чрез частни инвестиции, европейските не се възползват от ръста на фондовите борси.
До сега европейските банки са повишили своя капитал само с около 40% от нужния около $1 трлн., за да покрият загубите си причинени от началото на финансовата криза, според изчисления на Международния валутен фонд.
Междувременно американските банки набраха или обявиха планове за увеличаване на капитала с нужните им две трети от $666 млрд., от които МВФ смята че се нуждаят.
Според говорител на Комитета за европейски банков надзор националните правителства провеждат стрес тестове на банките в собствените си страни и резултатите се очакват през септември.
Една от причините, че европейските банки изостават от американските е набирането на капитал. Освен това те са изложени заради рисковите инвестиции, направени в Източна Европа, която се намира в дълбока рецесия, посочва изданието.
Отслабените европейски банки могат да предизвикат ефект и върху цялостната икономика, тъй като 80% от кредитирането на компаниите на континента става чрез тях, докато в САЩ този процент е 20.
Според МВФ банките в 16-членната еврозона се нуждаят от още $375 млрд., британските от $125 млрд. и останалите от $100 млрд.
Tweet |
|