АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България произвежда около 2 милиона тона продукция от металургичната индустрия, от които 1,2 млн. са продуктите на черната металургия, а останалите – на цветната металургия. България е сред първите 10 страни в Европа по производство на продукти на металургичната индустрия, каза Никола Рангелов.
За тази динамика се предвижда да продължат да допринасят прогнозираният растеж на разходите за труд на единица продукция и силното потребителско търсене, оказвайки натиск върху цените най-вече в групите на услугите и на хранителните продукти.
Календарно изгладените данни показват увеличение с 5.5% на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2023 година.
Членове на БАПОП участват в едно от водещите световни събития в сектора на плодовете и зеленчуците - FRUIT ATTRACTION 2024. На националния щанд на страната ни продукцията си представят „ЕКОФРУТ К и К“ EООД, ЗП Виктор Асенов, „ДЕИВ-2007“ ЕООД, „ГЕОСЕМСЕЛЕКТ“ ООД, ЗП Петя Нановска, "АМИТИЦА" ООД. Масите им са отрупани с цветовете и ароматите на слънчева България, наситили свежи чушки, домати,...
Строителните работи по трасето на пътя Мездра – Ботевград продължават, в напреднала фаза са и се извършват по утвърдената строителна програма. Над 70% са изпълнените строителните работи по трасето на лот 2.
През 1835 година за първи път самоковец внася първата селскостопанска продукция като картофите и налага това нещо в България. През стопанската 2021-22 година най-голямо е производството на картофи – 172.2 хил. тона.
Броят на биофермерите, които осигуряват животинска продукция, намалява за втора поредна година. Броят на органично отглеждания добитък е намалял със 7 процента. Миналата година 37 стопани са спрели биопроизводството. Биофермерите в момента съставляват 3 на сто от общия брой на фермерите в областта.
През юли 2023 г. индексът на продукцията в сектора е бил без изменение спрямо предходния месец, а на годишна база е отчетено намаление от 1,8 на сто на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2022 година, сочи справка в НСИ.
2024 г. беше белязана от поредица от екстремни метеорологични явления, които драстично засегнаха пчелната продукция. Румъния не прави изключение. Тази година тя загуби около 40-45% от производството на мед на национално ниво.
Анализаторите рязко намалиха прогнозите си за предстоящата реколта от царевица в ЕС до около 60-61 милиона метрични тона - под миналогодишната продукция от около 63 милиона, но над 53 милиона през 2022 г., когато сушата засегна много региони в Европа.