АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Повечето българи (71 %, подобно на средното за ЕС) твърдят, че са осведомени за мерките, които могат да предприемат, за да успеят да приспособят своя дом и начин на живот. В същото време, мнозинството (55 %, сравнено със средното в ЕС от 60 %) не са наясно с обществените субсидии или финансовите стимули, предвидени за подкрепа на подобни усилия.
Направен е изборът на фирми, които ще извършат енергийна ефективност на девет многофамилни жилищни сгради в Хасково. Санирането е по програмата на МРРБ и Община Хасково. Финансирането е в размер на близо 14 милиона лева.
Средствата се отпускат за енергийно обновяване на обществени сгради за административно обслужване, култура и спорт по Националния план за възстановяване и устойчивост и вече са сключени всички 284 договора.
Двеста осемдесет и две многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедура BG-RRP-4.024 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап II" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Разследването ще продължи до февруари, когато могат да бъдат наложени окончателни мита за срок от пет години. ЕС вече наложи временни мита за електрически автомобили, произведени в Китай заради несправедливи субсидии.
Цената на модела "Фиат Гранде Панда" започва от под 25 000 евро за изцяло електрическата версия. Базовият електрически модел според специализирани сръбски медии може да струва около 18 000 евро в Сърбия при обявени държавни субсидии за местния модел от 7000 евро.
Общият размер на инвестицията в прилагането на мерки за енергийна ефективност на сградите е 5,6 милиона лева, а финансирането е осигурено по Плана за възстановяване и устойчивост.
Според Община Хасково финансирането е Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., по линия на Фонда за справедлив преход на ЕК и с национално съфинансиране. Размерът на средствата по тази процедура са 196 415 453,80 лева.
Разследването е в рамките на Регламента за чуждестранните субсидии. Причина е придобиването от страна на компанията на едноличен контрол върху базираната в Чехия PPF Telecom Group, част от която е и Yettel.
През май в страната са регистрирани 29 700 нови автомобила, задвижвани от батерии. Това е с почти 31 на сто по-малко в сравнение с май 2023 г. Тогава обаче властите в Германия все още отпускаха субсидии при продажбата на електрически автомобили, посочва ДПА.