АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Въздействието на търговските мерки остава несигурно, но според ЕЦБ американски мита от 25 на сто върху европейския внос, биха намалили растежа в еврозоната с 0,3 процентни пункта през първата година", а "европейският ответни мерки биха увеличили тази загуба до 0,5 процентни пункта", предупреди президентът на ЕЦБ по време на изслушване пред Европейския парламент.


Загубата на корпорацията се дължи предимно на понижаването на пазарната стойност на акциите, емитирани от нейното петролно подразделение - "Газпром Нефт".


Стойността на акциите на най-големия европейски автомобилен производител се понижи са над 40% през последните четири години. "Фолксваген" и други автомобилни корпорации изпитват трудности при прехода към производството на електрически автомобили.


Друг ефект е може да е свързан и с повишаването на крайните цени до определения таван на надценката - за стоките, които до този момент са предлагани с по-ниска надценка, с цел компенсиране на ограничения марж (загуба за търговеца) от други продукти.


За 2024 г. институцията е "на минус" с 7,9 млрд. евро, което е най-голямата загуба в 25-годишната й история. Централната банка на еврозоната не изключва възможността за нови години с негативен баланс.


На загуба са били 16,8 на сто от предприятията в областта, а с нулев финансов резултат годината са завършили 7,3 процента. Крайните данни на бюрото сочат, че печалбата на предприятията за 2023 г. в размер на 3 821 млн. лева.


Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.


Субсидираният билет за обществения транспорт е известен като Deutschlandticket и в момента струва 49 евро. От януари 2025 г. обаче цената му ще бъде повишена на 58 евро.


Приходите от продажби на електроуреди по програмата за стимулиране на потреблението и замяна на стари уреди и оборудване достигнаха 201,97 милиарда юана (около 28,11 милиарда щатски долара), според данни на Министерството на търговията.


Повечето българи (71 %, подобно на средното за ЕС) твърдят, че са осведомени за мерките, които могат да предприемат, за да успеят да приспособят своя дом и начин на живот. В същото време, мнозинството (55 %, сравнено със средното в ЕС от 60 %) не са наясно с обществените субсидии или финансовите стимули, предвидени за подкрепа на подобни усилия.