АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Любителите градинари във Виена могат да наемат зеленчукови градини от общината. Градините до 110 кв.м могат да се ползват за период до три години и половина. Пилотният проект "Виенска зеленчукова градина в града" стартира върху две неизползвани зелени площи в 21-ви и 22-ри район на града.


През тази учебна година в средищните институции се обучават 18 175 деца и 167 270 ученици, като за пътуващите, които учат в други населени места, ежегодно се осигурява безплатен транспорт.


4Около 30 на сто от помощта е предоставена като субсидия, а останалата част - като заеми при изгодни условия, се посочва в съобщението на Министерство на финансите на Украйна.


За домакинства със средни и високи доходи максималната субсидия ще достига съответно 3000 и 2000 евро, обяви правителството. През 2025 г. за покупка на електрически коли ще бъдат предоставени общо 700 млн. евро спрямо 1,5 млрд. евро през текущата година.


По данни на Министерството на земеделието и храните от 2023 г. общата площ на насаждения ябълки в България е 4 314 хектара. За същата година от българските овощни градини са произведени близо 35 000 тона от плода.


По регионалните програми за заетост ще се реализират общественополезни дейности за поддържане и опазване на общинската и държавната собственост – училища, детски градини, пътища, паметници на културата, както и за поддръжка и почистване на паркове и междублокови пространства.


Всички трайни насаждения в България се нуждаят от заслужени – доста по-големи субсидии, а не от мизерните 28 лева на декар, за да има на трапезата ни родно производство. В момента овощарството ни е западнало, много градини се изкореняват именно заради недостатъчните субсидии.


В момента овощарството ни е западнало, много градини се изкореняват именно заради недостатъчните субсидии, каза в интервю за БТА проф. д-р Аргир Живондов, който работи в областта на селекцията, генетиката и семепроизводството при овощните култури. Той е автор и съавтор на 21 овощни сорта.


Бюджетът на държавната помощ за 2023 г. има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза).


Гражданите ще получават информация в областните информационни центрове, а МРРБ и водещите общини работят по програми за осигуряване на самоучастието и гарантиране на качеството на обновителните дейности, стана ясно на работна среща в София