АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Скокът се дължи на растящия дефицит на газ в северноафриканската държава заради спада на местното производство, което достигна най-ниските си стойности от седем години през октомври миналата година - 4,5 милиарда кубически фута на ден.
България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.
То е малко под 10% от световното производство (на електроенергия), като географският център се измества към Китай за сметка на държави като САЩ и Франция, пише МАЕ в свой доклад. Повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб - едно от най-високите нива през последните 30 години.
Най-вероятно в идните месеци България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад, който ще излезе през пролетта и ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото от януари 2026 г. Пътят е в голяма степен технически, тъй като основните политически стъпки и промени в законодателството вече са направени.
Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голям годишен ръст е регистриран в Малта (+13,5 на сто), Белгия (+8,7 на сто) и Гърция (+4,8 на сто). Най-голямо годишен спад се наблюдава в Хърватия (-6,6 на сто), Ирландия (-5,6 на сто) и Австрия (-5 на сто).
Тя е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали разходите на СПТО за електроенергия с около 5 хил. лв. на ден или 1,8 млн. лв. на година. Произведената енергия ще се използва изцяло за собствени нужди и ще допринесе за постигане на нулев въглероден отпечатък.
През октомври 2024 г. спрямо септември 2024 г. сезонно коригираното производство в сектора на услугите нараства с 0,3 на сто в еврозоната и с 0,5 на сто в ЕС. През септември 2024 г. производството в сектора на услугите е спаднало с 0,1 на сто в еврозоната и е нараснало с 0,2 на сто в ЕС. През октомври 2024 г. на годишна база производството в сектора на услугите се повишава с 1,7 на сто в еврозоната и с 1,5 на сто в ЕС.
Индексът на промишленото производство през ноември 2024 г. се повишава с 0.3% спрямо предходния месец. Данните са предварителни и сезонно изгладени. Спрямо ноември 2023 г. е регистрирано увеличение с 2.8% на календарно изгладения индекс на промишленото производство, показват данните на НСИ.
Сделката идва на фона на прогнозите на Американската агенция за енергийна информация (EIA), че се очаква потреблението на електроенергия да се повиши до рекордно равнище през тази година, посочва Ройтерс.
Календарно изгладените данни показват увеличение с 8.6% на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2023 година. Индексът на промишленото производство през ноември 2024 г. се повишава с 0.3% спрямо предходния месец.