АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В Гърция е в сила т.нар. „Домакинска кошница“, по силата на която големите вериги супермаркети са длъжни да изберат един конкретен продукт от всяка категория и да го предлагат за определен период на най-ниска цена, без да я променят.
В момента германската верига супермаркети разширява и мрежата си във Великобритания, като през настоящата година планира да инвестира 644 милиона евро, но не съобщила колко магазина планира да отвори.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган призова търговците да подпомогнат борбата на правителството с високата инфлацията. В списъка на намалените цени са основни хранителни продукти, почистващи препарати и други стоки от първа необходимост.
Франция отдавна е изпреварила Германия, Италия, Испания и други страни, превръщайки се в най-големия пазар за хранителни стоки в ЕС по приходи от супермаркети, според компанията за проучвания "ИБИСУърлд" (IBISWorld).
Според асоциацията причината за това е увеличението на цените на суровините и на енергията. В някои супермаркети коломбата може да бъде открита дори на 70-процента по-високи цени. Скок има и в цената на шоколадовите яйца, като той е между 15 и 44 процента спрямо цените от миналата година.
Пет водещи вериги супермаркети са глобени с общо 382 497 евро. Най-голямата глоба, която е и втората най-голяма регистрирана в Гърция, е за холандската верига AB Vassilopoulos, която е изправена пред сметка от 319 900.Lidl Hellas е беше глобена с 26 880.
Shell Унгария zRt и водещата британска верига супермаркети TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt. си партнират в Унгария, за да направят зареждането на електромобили по-удобно с помощта на Shell Recharge станции в магазините на Tesco в цялата страна.
Cпopeд eĸcпepти имa гoлeми пpoмeни в нaчинa нa живoт нa пoтpeбитeлитe, cлeд ĸaтo зaпoчнa пocтeпeннo вpъщaнe oбpaтнo в oфиca или в yчилищe тaзи eceн. Oчaĸвa ce тoвa дa пoвлияe нa нaчинa, пo ĸoйтo xopaтa пaзapyвaт.
Тези пари не могат да се изразходват извън Хонконг, те са предназначени по -специално за покупки в местни търговски обекти и супермаркети, плащане за кафенета и ресторанти, услуги в салони за красота, пътуване с градски транспорт.
От началото на пандемията се отчита ръст от 64% на общата сума, платена на ПОС терминали в супермаркети и малки хранителни магазини. 35% от сумите, платени на ПОС терминал с кредитна карта, са в супермаркети и малки хранителни магазини.