АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Суша и наводнения съсипват реколта в ЕС
Световният съвет по зърното (ССЗ) е получил първите данни за значителни загуби на реколтите в страни от ЕС във връзка със сушата в редица райони на Западна и Централна Европа. Според обявените данни от ССЗ загубите на реколтата от пшеница във Франция могат да достигнат през тази година до 10 процента в сравнение с миналогодишната реколта, предаде ИТАР-ТАСС.
"Обстановката се усложнява, защото тазгодишното лято в Европа се оказа изключително топло", допълва представител на ССЗ, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Никой в момента не може да каже колко дълго ще продължи това природно явление", допълва същият източник.
Според службите на ЕС, отговарящи за продоволствената сигурност, в много страни от ЕС има големи загуби на реколтите от различни култури. В Германия са унищожени до 20 процента от реколтата на ечемик, в Италия - до 15 на сто от доматите, а в Полша - до 20 процента от зърнените култури и 10 процента от зеленчуците.
ЕС започва да се готви за евентуално напрежение на потребителския пазар и дори вероятен недостиг на хранителни продукти. Британският в. "Дейли експрес" днес излезе със заглавие "Цените на продуктите ще хвръкнат".
Специалистите признават в същото време, че загубите на реколтите от зърнени култури в ЕС са по-ниски, отколкото очертаващите се в Източна Европа, където сушата е по-голяма.
Европейската комисия прогнозира средна селскостопанска реколта в Европейския съюз през тази година в сравнение с получената през последните пет години въпреки климатичните аномалии в страните членки.
Тази селскостопанска година бе белязана от необичайни аномалии като наводнения и изключително малко валежи. Въпреки това спадът в селскостопанските добиви в едни страни бе компенсиран с увеличена реколта в други, заяви говорителят на Европейската комисия Марк Инглиш.
Прогнозите се основават на анализ на Общия изследователски център на Европейската комисия, който е използвал усъвършенствана система за прогнозиране на добивите.
Очаква се житната реколта в Европейския съюз да достигне 5,1 тона от хектар, което е с 0,7 на сто повече от миналата година и с 5 на сто повече от средния добив през предишните пет години. Увеличени добиви се очакват и от ечемика, слънчогледа и царевицата за зърно.
За житото, ечемика и царевицата за зърно се прогнозира реколтата в България и Румъния през тази година да е по-добра с над 4 на сто от средната реколта през последните пет години, а за Гърция - по-ниска с повече от 4 на сто за пшеницата и царевицата.
Говорителят на Европейската комисия обаче отказа да прогнозира дали екстремалните климатични условия в Русия и очакваният значителен спад в житната реколта няма да повиши цените на пшеницата и хлебните продуктите в Европейския съюз.
Представените прогнози се основават на чисто научен анализ, в който не може да става дума за прогнозни цени, изтъкна той.
Tweet |
|