АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Усещането, че железопътният превоз у нас е в период на полуразпад, превръщайки се в силно рисково начинание покрай несекващите новини за аварии и закъснения на влакове, не е случайно. Сякаш живеем в сценарий, писан специално за БДЖ от Айн Ранд.
БВП е с по-нисък растеж през второто тримесечие, но по-висок от този на други страни от региона. Инвестициите растат за трето поредно тримесечие след седем тримесечия на спад. Потреблението расте въпреки все още високата инфлация. Инфлацията през август отново е по-ниска.
Държавите членки ще трябва колективно да осигурят намаляване на потреблението на енергия с поне 11,7% на равнище ЕС до 2030 г. (в сравнение с прогнозите на референтния сценарий на ЕС за 2020 г.). Тази цел ще бъде съпътствана от стабилен механизъм за мониторинг и изпълнение, за да се гарантира, че държавите членки ще изпълнят своя национален принос към тази обвързваща цел на ЕС.
Индия (600 милиона души), Нигерия (300 милиона души) и Индонезия (100 милиона души) са страните с на-голям брой хора, които може да се сблъскат със смъртоносна горещина, според този сценарий.
Броят на руснаците, които са част от средната класа в страната, обаче ще намалее, според най-оптимистичния сценарий, до между 14 на сто и 31 на сто от населението й през 2030 г.
Френският премиер Елизабет Борн предупреди, че при най-лошия сценарий през зимата може да има редовни двучасови прекъсвания на тока във френските домакинства.
Недостигът на електроенергиен капацитет може да възлезе на около една шеста от пиковото търсене, според последния "приемлив най-лош сценарий" на правителството, дори след като въглищните централи бъдат пуснати отново в експлоатация.
Според най-лошия сценарий, изложен в плановете на правителството, страната може да бъде изправена пред дефицит на електричество, равняващ се на една шеста от пиковото търсене, дори след като аварийните централи на въглища бъдат задействани.
Базовият сценарий от доклада през юли залага на растеж на глобалния брутен вътрешен продукт от 3,2 на сто тази година, което е с 0,4 базисни пункта под прогнозата от април. За разлика от прогнозата за растежа, която е занижена надолу, очакванията за инфлацията се покачват.
„Нашият основен сценарий предполага значително забавяне на икономиката през следващите 18 месеца, което позволява на инфлацията да се забави постепенно. Има много рискове за намаляване на световната икономика, докато рискът за повишаване на инфлацията остава, коментира Пламен Димитров, управител на Кофас България