АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.
Председателят на НСИ заяви, че работят пилотно по проект да получават информация не само от големите вериги, а от доста допълнителни. Той изрази надежда най-късно до края на годината да работят в такъв алгоритъм, който би позволил да изчисляват не само месечна инфлация, а дори и седмична.
За да намали бюджетния дефицит до 7% от БВП, новото румънско правителство прие мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън обяви най-широкообхватните си санкции срещу енергийния сектор на Русия, предаде Ройтерс. Целта на американските мерки е да бъдат отрязани руските приходи от продажбата на петрол и природен газ, използвани за военната агресия на Москва срещу Украйна.
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.
Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.
Петролът е около 90 на сто от износа на Южен Судан, който няма излаз на море. Повредата засили допълнително кризата в страната и доведе до скок на инфлацията и срив на местната валута - суданската лира - спрямо долара.
"Казах на ЕС, че трябва да поправят огромния дефицит в търговията си със САЩ, като купуват много газ и петрол. Иначе се задават всеобхватни мита", написа Тръмп в своята социална платформа "Трут соушъл".
Производството се задържа на 5,86 милиона барела на ден, или около 5,7% от световното търсене, в поредица от стъпки, договорени след 2022 г., за да подкрепя цените на петрола.
Събирайки приходите от петрол на Норвегия, фондът има за цел да увеличи националното богатство, за да финансира разходите на щедрата социална държава, когато запасите от въглеводороди се изчерпят. Официално създаден през 1990 г., той получава за първи път през 1996 г. "скромната" сума от 1,981 милиарда крони.