АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Светът ще потребява 104,03 милиона барела дневно през 2024 г. след 102,21 милиона барела през 2023 г., за 2025 г. ОПЕК предвижда световното потребление да е 105,57 милиона барела дневно.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Изпреварващият темп на нарастване на разходите, основно социалните разходи (пенсии, помощи и обезщетения) и разходите за персонал, продължи и през септември, в съответствие с действащите нормативни промени, одобрени от Народното събрание.
В най-новия си септемврийски доклад ОПЕК залага на увеличение с 2,03 милиона барела на ден през настоящата година. В доклада си през август организацията прогнозира по-солиден ръст - с 2,11 милиона барела на ден.
Народното събрание отхвърли проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ „Белене“, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението им за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“.
През октомври за осем членки на ОПЕК + се планира да увеличат добива си със 180 000 барела на ден като част от стратегия за постепенен отказ от досегашните съкращения на добивите с общо 2,2 млн. барела на ден. Те обаче ще продължат да поддържат други, договорени преди това, намаления до края на 2025 г.
Иран, който е освободен от ограниченията в квотите за производство, определени от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньорки, известна като ОПЕК+, се стреми да увеличи максимално производството и износа.
Тази седмица Народното събрание взе решение да задължи министъра на здравеопазването да предложи стратегия с мерки.
Делото бе образувано по искане на президента на Република България и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Необходимостта от промените произтича от разпоредба от Закона за държавния бюджет за 2024 г., съгласно която Народното събрание може да извършва промени в Приложение № 3 към чл. 107 от закона.